Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #240  
Παλιά 02-03-10, 12:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε σεις τώρα τι συζητάμε ???
ότι είναι ΣΩΣΤΟ να μειώσεις το τελικό βήμα ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΤΩΝ ΤΡΟΧΩΝ ????????
δεν είναι σωστό !!!
10-15% μείωση στη διάμτερο του ΤΡΟΧΟΥ που θα οδηγήσει σε αντίστοιχη μείωση του ΒΗΜΑΤΟΣ
αλλάζει κατά πολύ τη γεωμετρία του αυτοκινήτου (που δεν είναι η ίδια ακόμα και αν βάλεις σε τάκους το αμάξι όπως είπε ο ράπιντ φαστ) !!!!!!!!!!!!!!! ... όσα εμότικονς και αν βάλει ... εξάλου το αναφέρει και ΜΟΝΟΣ του στο ποστ 236 !!!!!!!!!! ... όπου πάλι δεν έχει καταλάβει ότι ΑΝ βάλει μικρότερο τροχό ... θα αναγκαστεί να βάλει αποστάτες για να ΜΗΝ αλλάξει το scrub radius όπότε ΠΑΛΙ θα χαλάσει τη γεωμετρία
Για αυτό το λόγο και ΑΝ θέλεις να μειώση το βήμα ΑΛΛΑΖΕΙΣ τη σχέση του ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΥ !!!!
Πράγματα γνωστά εδώ και πολύ καιρό !!!!
Τώρα επειδή ΞΑΦΝΙΚΑ ο Νίκος Κόμπακτ απέκτησε ευαισθησίες
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=222
το παραπάνω ποστ ΕΙΝΑΙ ή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ???
Εμένα προφανώς δε με ενοχλέι το τρόπος γραφής του Ράπιντ Φαστ ... αλλά δικαιούμαι νομίζω να απαντήσω ΕΦΟΣΟΝ μιλάμε για τεχνικό θέμα
δε νομίζω να έχω κάποιο προσωπικό όφελος !!!!
αλλά αυτή η πρεμούρα κάθε τρείς και λίγο με την πάρτη μου με έχει κουράσει !!!
Ποιός λοιπόν ειρωνέυτικε ?????????? ... Νίκο Κόμπακτ και φίλε Στέφ ?????
Π.Σ. Αν δεν έχετε διαβάσει το θρέντ ΜΗ βιάζεστε να σχολιάσετε !!!!!!
Η μείωση βήματος με τους τροχούς, δεν ειναι εφικτή, απλά και μόνο επειδή δεν θα χωράνε
οι δισκόπλακες και οι δαγκάνες μέσα στη ζάντα.
Αυτό και μόνο.
Η γωνία που θεωρείς ότι μεταβάλλεται, είναι εξ ορισμού συνεχώς μεταβαλλόμενη, αλλά και ορισμένη από την ανάρτηση. (με οποιαδήποτε αλλαγή του φορτίου στην ανάρτηση το αυτοκίνητο κάθεται και η γωνία αλλάζει)
Επιπρόσθετα, εξορισμού, χαμηλώνει το κέντρο βάρους, και βελτιώνεται η αντιστρεπτική ικανότητα της ανάρτησης.
Δεν χρειάζεται αποστάτες, αν αλλάξουμε το όφσετ της ζάντας. Δες την εικόνα.
Αλλαγή του όφσετ σημαίνει ότι βγάζουμε πιο έξω το κέντρο του τροχού ΧΩΡΙΣ αποστάτες. (4 δεξιά εικόνα)
Δεν σε ειρωνεύτηκα, αν θεωρείς ότι το έκανα, ζητώ συγγνώμη από εσένα και από όλους.
Υ.Γ. Και σε καβαλέτο να κάτσουν τα μουαγιέ, η γωνία σ ορίζεται αποκλειστικά από το φορτίο της ανάρτησης.
Υ.Γ.2 δεν έχω πρεμούρα..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Wheel_Dimensions_Diagram.jpg (29,3 KB, 7 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση