Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #264  
Παλιά 08-08-16, 14:25
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταφέρω εδώ το παρακάτω θέμα αφου προβλέπω να έρχεται λυπητερή.



Ενημέρωση λοιπόν: Παρασκευή και ενώ η εβδομάδα πέρασε με το αμάξι να έχει μια δυσκολία να πάρει αλλά χωρίς λαμπάκια κλπ, βάζω μπροστά για να φύγω από τη δουλειά. Ανάβει μόνιμα το λαμπάκι τσεκ εντζιν, και το αμαξι δεν ανέβαζε στροφές (ενδεικτικά δεν μπορούσε να ανέβει μια ανηφόρα για να βγει από το γκαράζ στη δουλειά).
Το σβήνω, πάω να ξαναβάλω μπροστά, μιζάρει αλλά δεν παίρνει.
Τηλεφωνώ στον μηχανικό μου, ο οποίος είναι διακοπές, του περιγράφω τα γεγονότα και κάνει εκτίμηση για χαλασμένη τρόμπα βενζίνης (αφού δεν παίρνει μπροστα το αμάξι).
Μετά από αρκετές προσπάθειες το αυτοκίνητο τελικά παίρνει μπροστά και το πάω στον Σπανό.
Σήμερα πάω στο Σπανό για να μιλήσω με το μηχανικό καθώς ήταν το σ-κ στη μέση και ήταν κλειστά. Το βάζει μπροστά, παίρνει κανονικά αλλά στο ρελαντί έτρεμε παραπάνω από το κανονικό.Τα πρώτα συμπτώματα δείχνουν πρόβλημα με τα μπεκ, μου λέει. Ρωτάω για τρόμπα βενζίνης, μου απαντάει ότι αν ήταν η τρόμπα βενζίνης δύσκολα θα ξαναέπαιρνε μπροστά.
Ρωτάω περί 100ρασ βενζίνης, μου απαντάει ότι το αμάξι είναι χαρτογραφημένο για βενζίνη >91 οκτανίων και ότι θεωρητικά η 100αρα είναι καλύτερη.

Αναμένω τηλέφωνο με τα αποτελέσματα της διάγνωσης μέσα στη μέρα...ιδέες και σχόλια δεκτά.
Update: Τηλέφωνο από Σπανό και το διαγνωστικό έδειξε ότι χρειάζονται αλλαγή μπεκ-πολλαπλασιαστές-μπουζί...τιμή: 1700ε τα ανταλλακτικά!
Απάντηση με παράθεση