Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #149  
Παλιά 07-03-18, 11:33
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι δείχνει προς το παρών. Βέβαια δεν ειμαι και πολύ ευχαριστημένος ακόμη απο την κατανάλωση, αυτο που φαινεται να ηταν, ήταν οι τάπες που είχε πει ο Ζαχαρίας και δεν είχα δει πίσω απο την πολλαπλή. Βέβαια θα κοιτάξω να αλλάξω και οτι ο-rings γινετε προληπτικά και γενικός οτι σολινάκι ξερό υποπίεσης υπάρχει προληπτικά και σαν συντήρηση και βλέπω στην συνέχεια...
ευχαριστώ το φόρουμ για την συμβουλές και άσχετα αν είχαμε κάποιες αντιπαραθέσεις εδώ με μερικούς και αυτες βοήθησαν...
κάποια στιγμή θα αλλάξω και τα Ted στα πιστόνια vanos επίσης και αυτα προληπτικά γιατι τουλάχιστον ακουστικά δεν δείχνει να εχει πρόβλημα και θα δούμε τι (ψάρια) θα πιάσουμε και απο εκει...
απο τότε που στεγανοποιήθηκε η τάπα πίσω στην πολλαπλά δεν βγάζει πλέον καθόλου κωδικό. Βλέπω ομως πως το οικονόμο μέτρο ακόμη μου το κρατεί ψιλά και οι στροφές πέφτουν αλλά οχι ικανοποιητικά. (Ελπίζω να μην παίρνει αέρα απο την βάση πολλαπλής με κεφαλής απο καμία τρυπούλα στις φλατζες γιατι βαριέμαι να το λύσω.
Ξέρει κανένας κανένα πρόχειρο τεστ CCV ?
Μολις τραβάω τον δείκτη λαδιού ακούγετε για ενα δευτερόλεπτο η βαλβίδα CCV και μερα σταματάει. Επίσης η τάπα πλήρωσης λαδιού δεν εχει μεγάλο ρούφηγμα. Εχει ομως ενα απαλό. Δεν γνωρίζω ομως το καινούργιο αν δουλεύει κατα αυτόν τον τροπο και αν ειναι οκ το δικό μου...
Ωραία! Άντε να το φτιάξεις να ηρεμήσεις κι εσύ. Την επισκευή του VANOS θα την ευχαριστηθείς σαν διαδικασία. Δεν ξέρω από που προκύπτει ότι εδώ στην Ελλάδα δεν τα κάνουμε αυτά, όπως είχες πει. Εγώ διάβασα τις οδηγίες στη σελίδα που σου είχε πει ο Ζαχαρίας παραπάνω και το έκανα μόνος μου στο δικό μου ήδη από το 2011, 2 χρόνια αφότου απέκτησα το αμάξι.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση