Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 01-02-11, 08:26
vour Ο χρήστης vour δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-06-2004
Μηνύματα: 30
vour is on a distinguished road
Τον Οκτώβριο του 2009 μου είχαν δώσει από ελληνική αντιπροσωπεία της BMW μια 750i (F01) για πέντε ημέρες ως δοκιμή γιατί ενδιαφερόμουν να την πάρω.

Είναι ένα καταπληκτικό αυτοκίνητο απ'όλες τις πλευρές, και πιστεύω ότι θα ενθουσιάσει εκτός από τους λάτρεις της λιμουζίνας και της άνεσης όπως είμαι εγώ, ακόμα και τον λάτρη των αυστηρά διθέσιων σπόρ αυτοκινήτων υψηλών επιδόσεων.

Η 750i φοράει έναν κινητήρα 4000cc V8 με δύο υπερσυμπιεστές και αποδίδει 408hp!

Από εξοπλισμό όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το αυτοκίνητο που μου είχαν δώσει ήταν σχεδόν full extra. Εκτός από τα κοινά πλέον PDC, Navi, TV, τηλέφωνο, EDC (ηλεκτρονικές αναρτήσεις), αυτόματο σειριακό κιβώτιο, ηλεκτρικά καθήσματα, ηλιοροφή, Xenon με Active Lights κλπ. είχε το συγκεκριμένο και κάμερες εμπρός από τους μπροστινούς θόλους για να βλέπεις δεξιά/αριστερά όταν βγαίνοντας από κάποιο στενό δεν έχεις καλή ορατότητα, είχε Night vision, Lane Assist (το οποίο δεν τόλμησα να το ενεργοποιήσω λόγο της ελληνικής αβέβαιης διαγράμμισης των δρόμων) και οδόνες τηλεόρασης για τα πίσω καθήσματα!

Ήταν σε όλα της άψογη θα μπορούσα να πω. Έκανα μόνο δύο αρνητικά σχόλια για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

Το πρώτο ήταν για την επιλογή χρωματισμού (χρυσαφί εξωτερικό με μπέζ δέρματα μου "έπεσε" κάπως μονότονο), που θα προτιμούσα είτε το εξωτερικό είτε το εσωτερικό να ήταν σκουρο για να κάνει αντίθεση, κάτι που είναι εντλώς υποκειμενικό και αφορά καθαρά εμένα και τις προτιμήσεις μου, μιας και κάποιου άλλου πιθανώς να του αρέσει και να τον ικανοποιεί ο συνδυασμός.

Το δεύτερο σχόλιο αφορά την κατανάλωση η οποία δεν έπεσε κάτω από τα 14,3lt/100km στην πόλη, σε σχεδόν άδειους δρόμους (για όσους γνωρίζουν από πρωϊνή κίνηση, έκανα τη διαδρομή Γλυφάδα-Πειραιά πρωϊνή ώρα σε 15 λεπτά!) με οδήγηση πολύ συντηριτική εώς 80-90km/h. Αυτό το νούμερο κατανάλωσης εκτοξευόταν πάνω από τα 18lt/100km μόλις πατούσες λίγο το γκάζι και οι δύο υπερσυμπιεστές άρχιζαν να αποδίδουν πλήρως!!! Πίστευα ότι με τόσο εξεληγμένη τεχνολογία θα έπρεπε να είχε κατανάλωση αρκετά χαμηλότερη, μιας κι εγώ το συγκρίνω με τη δικιά μου αρκατά παλαιά πλέον Ε38 728i (του 1998) που έχει 11,5lt/100km μέσα στην πόλη, ή την Ε38 740i (του 2000 με τον 4.4lt V8 M62) που είχε 13,8lt/100km, καθώς επίσης και με την 325xi Touring (2008 με τον 3.0lt N53B30A) που έχει κατανάλωση μέσα στην πόλη 8,6lt/100km!

Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες που είχα τραβήξει τότε και τις βρήκα με αφορμή αυτό το θέμα για το 7άρι (F01).


BMW F01 750i-1.JPG

BMW F01 750i-2.JPG

BMW F01 750i-3.jpg

BMW F01 750i-4.jpg

BMW F01 750i-5.jpg

BMW F01 750i-6.jpg
__________________
Vour
Απάντηση με παράθεση