Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 28-12-10, 17:44
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Όσες εταιρίες ΣΠΟΡ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχουν ΣΟΒΑΡΟ BUDGET και δυνατότητα να εξελίξουν ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΟΤΕΡ στα κορυφέα μοντέλα τους που ουσιαστικά είναι τα λεγόμενα "super cars"

ΟΛΕΣ

ΜΑ ΟΛΕΣ

τοποθετούν ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΜΟΤΕΡ

η Φεράρι και η Lambo σε ΟΛΑ τα μοντέλα

η Πορσε στο μοναδικό super car που έχει φτιάξει το carrera GT καθώς και στο GT3RS

η ΑUDI επίσης στο μοναδικό "super car" που έχει φτιάξει το R8 V10 (το v8 ΔΕΝ είναι super car άσχετα που είναι ατμ)

οι Αμερικλάνοι στo Ζ06 που είναι επίσης το ΜΟΝΑΔΙΚΟ supercar που έφτιαξαν ... μετά βέβαια το χάλασαν πάλι το παραμύθι φτιάχνοντας το zr1

η Mercedes στο ΠΡΩΤΟ supercar που έφτιαξε ΜΟΝΗ ΤΗΣ το SLS

η Aston σε όλα τα μοντέλα

η BMW στο επίσης μοναδικό supercar που έχει φτιάξει (μας βοήθησαν και κάτι Άγγλοι ) το F1

η Χόντα στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ γιαπωνέζικο super car το NSX

...

Oι λεγόμενοι "ΜΙΚΡΟΙ" κατασκευαστές supercars που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να εξελίξουν δικά τους μοτέρ ... επιλέγουν και τους 2 δρόμους

π.χ. η Zonda χρησιμοποιεί f/i μοτερ της merc (αν και είμαι βέβαιος ότι αν μπορούσε θα προτιμούσε το ατμ v8 του sls) , η Koenigsgegg επίσης πήρε ένα volvo και το έκανε f/i ενώ άλλες εταιρίες όπως η Αscari επιλέγουν αποκλειστικά n/a

Aυτό για μένα λέει πολλά ... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ προτιμάς ατμοσφαιρικό μοτέρ (οι τεχνικοί λόγοι είναι πολλοί και έχουν αναλυθεί 100 χιλιάδες φορές) ... ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ με παραπλήσιες επιδόσεις επιλέγεις την υπερτροφοδότηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 28-12-10 στις 17:46
Απάντηση με παράθεση