Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 14-09-11, 10:24
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Σε γενικές γραμμές ο race535 έχει δίκιο. Το "μυστικό" στην οικονομική οδήγηση είναι να σε πηγαίνει η σχέση στο κιβώτιο και όχι το γκάζι, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση της ανηφόρας δε γίνεται να μην πατήσεις γκάζι οπότε βάζεις την σχέση που χρειάζεται λιγότερο βύθισμα γκαζιού. Στην περίπτωση υποστροφαρίσματος του κινητήρα....από τη μια δεν πρέπει να φτάσεις ποτέ και γι αυτό πρέπει να φροντίσεις από νωρίτερα είτε παίρνοντας σχετική φόρα είτε κατεβάζοντας σχέση. Αλλά από την άλλη δε πρέπει να προβείς σε κατέβασμα που θα σε οδηγήσει σε πολλές στροφές του κινητήρα. Άλλωστε όλοι ξέρουμε ότι η 4η "τραβάει" καλύτερα από την 5η στις ίδιες στροφές (πχ 2500) λόγω φιλοσοφίας των περισσότερων κιβωτίων αν όχι όλων.

Οπότε καταλήγοντας η δική μου λογική οικονομίας λέει ότι κάνεις το εξής:
Περιμένεις με σταθερό γκάζι με 5η σχέση στο κιβώτιο --> θυσιάζεις 20-40χλμ λόγω ανηφόρας --> κατεβάζεις σε τετάρτη σε εύρος στροφών 2500-3500 και πάντα σταθερό πόδι στο γκάζι --> αν η ανηφόρα συνεχίζεται και χάνεις ξανά ταχύτητα το αφήνεις να την χάσει με σταθερό γκάζι πάντα και κατεβάζεις και σε τρίτη αν χρειαστεί.

Αυτή είναι η θεωρία της οικονομίας. Δε γίνεται να πηγαίνεις με 120 ευθεία και ανηφόρα και να καις το ίδιο. Αυτό σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι τόσο για την οικονομία αλλά απλά ότι βιάζεσαι. Οπότε απλά πήγαινε για να προλάβεις και τη δουλειά σου
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση