Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 30-05-13, 00:10
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ φίλε επειδή πρόσφατα άλλαξα φλάντζα στο 207 μου, εργασία για λύσιμο κινητήρα μου πήρε ο μάστορας 130 ευρώ και 50 ευρώ πήρε το ρεκτιφιέ για το πλάνισμα (για να πατήσει καλά η καινούρια φλάτζα).
Σύνολο 180 ευρώ καθαρά εργατικά (τώρα με τα τσιμουχάκια στροφάλου και κάποια ακόμα, τις βίδες, τον ιμάντα χρονισμού, τον θερμοστάτη και την αντλία νερού που άλλαξα βγήκε συνολικά ένα 450αρι).

Οπότε θεωρώ ότι με 200-250 ευρώ επιπλέον είναι οκ χρήματα για βαλβίδες που χρειάζεται σίγουρα πολύ περισσότερη διαδικασία στο ρεκτιφιέ.
Άντε να πάει ένα 500άρι.
Αλλά παραπάνω για την εργασία αυτή μου φαίνονται πολλά.
Μισό λεπτό ρε παιδιά....δηλαδή η αλλαγή απλά μιας φλάντζας σε peugeot έχει το ίδιο κόστος με την πιο χρονοβόρα-κόστος σε ανταλλακτικά, διαδικασία με τα τσιμουχάκια βαλβίδων στα E46 N40-N45-N42?Καταρχήν ο τεντωτήρας καδένας και τα τσιμουχάκια ξέρεις πόσο κάνουν?Η φλάντζα?Μιλάμε για τα ΟΕΜ ανταλλακτικά πάντα......
Αν είναι με την ίδια λογική να χρεώνουν τα μαστόρια ίδια εργατικά στην αλλαγή δίσκω-πλατώ σε ένα peugeot με ένα Ε46 π.χ και ας θέλει στο bmw να κατέβει η εξάτμιση, ο κεντρικός κτλ.....

Υ.Γ Και έχε υπόψην ότι πολλοί μηχανικοί αλλάζουν φλάντζες κεφαλής, πολλά ρεκτιφιέ πλανίζουν κεφαλάρια, κορμούς αλλά μετά από κάνα χρόνο τα προβλήματα είναι χειρότερα.Βλέπεις δεν είναι να βρεις μόνο φτηνό, πρέπει ναναι και γνώστης...μάγκας λαικώς...αλλά να τα βρεις και τα 2 λίγο δύσκολο...εδώ καμιά φορά και οι ακριβοί δεν είναι απαραίτητα και γνώστες όσο πιστεύουν πολλοί........
__________________

Απάντηση με παράθεση