Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #101  
Παλιά 05-03-11, 16:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ttjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
και το runflat ειναι για πεταμα μετα απο διαδρομη μερικων χλιομετρων.Μου εσκασε και ξερω απο πρωτο χερι.Οπως επισης και οι ζαντες στραβωνουν με τα runflat και αυτο απο πρωτο χερι το ξερω οταν εβγαλα τα λαστιχα για να τα αλλαξω ολες οι ζαντες ηταν θεοστραβες και πως να μην ειναι αφου τα πλαινα των runflat ειναι μπετον αρμε.Επισης το κιτ το τελευταιο της continetal το πηρα για τον αδερφομου απο εβαυ στα 90 ευρο με ταχυδρομικα 40 ευρο απο αγγλια και δω ζηταγανε οι απατεωνες 160 ευρο.Το καλο με τα κιτακια ειναι οτι εκτος απο το φουσκωμα του σκασμενου ελαστικου εχουν κομπρεσερ οποτε κοιτας τον αερα στα λαστιχα οποτε θες και συμπληρωνεις οταν χρειαστει.Αν πατε στο εβαυ θα βρειτε κιτακια γυρο στα 50 - 60 ευρο με τα ταχυδρομικα.Το ΤΤ μου εχει τετοιο κιτ οπως και αλλες μαρκες και δουλευουν μια χαρα αλλιως δεν θα τα βαζανε.Μονο η BMW εχει αυτην την μακακια με τα runflat οπου κλαι το λαστιχο κανει πιομ ακριβα και το αμαξι κοπανας συνεχεια και τις ζαντες τις στραβωνεις.
Οχι απαραιτητα.
Μου χουν τυχει δυο σκασιματα με rft. Το πρωτο με τα μαμα λαστιχα που ηταν Pirelli Eufori@ rft. Οκ, κακο λαστιχο, κουτσουρο και στα τελευταια του δυστροπο, γλιστερο ως επικινδυνο. Μετα τη διαδρομη που εκανα ως το βουλκανιζατερ δεν ηταν για πεταμα ομως. Και γιατι να ναι αλλωστε αφου δεν ειχε ξεζανταριστει, ουτε ειχε φθορα ή ζημια σε πελμα και πλαινα.
Ομοιως προσφατα με μισου χρονου Bridgestone Potenza rft, ενεργοποιηθηκε ο αισθητηρας για σκασμενο λαστιχο ενω οδηγουσα, πηγα στο βουλκανιζατερ που τα ειχα βαλει, 30χμ αποσταση, μου εβαλε ενα μπαλωμα και το λαστιχο ειναι μια χαρα. Κι ο ιδιος ο λαστιχας αν ηθελε να μου παρει λεφτα δε θα μου λεγε παπατζες οτι και καλα δεν επισκευαζεται, ειναι για πεταμα κλπ. Με 10 ευρω ειχα καθαρισει.
Τωρα εαν πας με σκασμενο λαστιχο ταπα επι πολλα χιλιομετρα και φορτωμενο τ αμαξι, ειναι σιγουρο οτι θα χαλασει το λαστιχο και θα παει για πεταμα. Μεχρι 80χαω, οπως λεει τ εγχειριδιο, και 100χμ να κανεις ως το βουλκανιζατερ, εισαι μια χαρα.

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι επειδη τα πλαινα ειναι μπετα, σε συνδυασμο με τους χαλια δρομους στραβωνουν ζαντες, εγω εχω ισιωσει τις δυο μπροστα δυο φορες σ ενα μηνα!
Ομως οταν εμενα Γερμανια που οι δρομοι ηταν χαλιά (οχι χάλια!) δεν ειχα κανενα προβλημα με στραβωμενες ζαντες παροτι φοραγα τα 1ης τοποθετησης πολυ κακα λαστιχα της Πιρελι.

Επισης ειχα προσεξει οτι με τα συμβατικα Conti που ειχα βαλει, τ αμαξι ειχε χασει τη σταθεροτητα του και ειχε μια αισθηση πιο πλαδαρη, ασαφεια στις στροφες και γενικα ηταν πιο μαλακο και οχι τοσο απολυτο. Αυτα τα αυτοκινητα που εχουν rft απ το εργοστασιο, εχει χτιστει η αναρτηση τους βασει των σκληρων rft, οποτε με συμβατικα χανουν ενα μερος του χαρακτηρα τους αλλα κερδιζουν σε ανεση.

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση. Και τα δυο λαστιχα εχουν συν και πλην, ο καθενας τα ζυγιζει και αποφασιζει τι θα βαλει στο αυτοκινητο του.
Εγω δεν ειμαι απολυτος να πω, 'α, τα rft ειναι θεικα, τελεια' κλπ κλπ ουτε λεφτα βγαζω απο rft να κανω διαφημιση. Απλα παραθετω τις εμπειριες μου μετα απο 6 συνεχομενα χρονια χρησης της 116 και μετα απο 168.600χμ σε πραγματικα, καθε ειδους δρομο και συνθηκες και με τα δυο τυπου ελαστικα.
Απάντηση με παράθεση