Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 19-01-11, 22:27
spiros xania m3 Ο χρήστης spiros xania m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-05-2010
Μηνύματα: 90
spiros xania m3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν λίγους μήνες εγινα κάτοχος ενός m3 ε36.
το αυτοκινητο φοραει την εξης αναρτηση.
μπροστα: ελατηρια fk(χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein ρυθμιζομενα
πισω: ελατηρια fk (χρωματος μπλε) και αμορτισερ bilstein κιτρινα (οχι ρυθμιζομενα).
ο προηγουμενος ιδιοκτητης το φορουσε 18αρια ζαντολαστιχα και το ειχε παρα πολυ χαμηλωμενο.
εκτος του οτι ηταν παρα πολυ χαμηλο και στισ λακκουβες μεσα στην πολη ειναι παρα πολυ σκληρο το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι οτι μετα τα 240-250 Km (διαβαζει το δρομο-ψαρευει η μουρη) και ειναι πολυ επικινδυνο στην οδηγηση του.
το εβαλα 17 αρια ζαντολαστιχα με τη σωστη διασταση και το σηκωσα 1.5 cm μπροστα.
στο συνεργειο που πηγα για να το σηκωσει μου ειπαν οτι τα αμορτισερ μπροστα ειναι διαλυμενα εχουν ξερασει λαδια (το ειδα και ο ιδιος με τα ματια μου) και μου προτεινε ή την επισκευη τους (κοστος 450€) ή να βαλω καινουρια αναρτηση pss9 (κόστος 1500€ περιπου).
σε ερωτηση μου να βαλω την (μαμα ) αναρτηση μπροστα και πισω ηταν εντελως κατηγοριματικος προφασιζομενος οτι χαλαει ευκολα και οτι το αυτοκινητο δεν κραταει.
προσωπικα ειμαι υπερ της μαμα αναρτησης και γενικα ειμαι της αποψης οποιοδηποτε ανταλλακτικο που θελει αντικατασταση πρεπει να αντικαθισταται με γνησιο ανταλλακτικο της bmw.
ποια η γνωμη σας?
τι προτεινετε? μαμα αναρτηση ή κάποια αλλη? και αν ναι ποια?
Γεια σου φιλε μου και εγω αυτην την απορια εχω τι αναρτηση να βαλω!!!! τωρα φοραω κατι bilstein εμποσ και πισω και τα ελατηρια πισω ειναι μαμα μ3.Αλλα σκεφτομαι τωρα σε κατι σε coilover αλλα τι!!! να παψ να δωσω ενα σωρο λεφτα να βαλω τπτ kw η pss9η να παω να βαλω καμια XYZ tarmac rally εχω ακουσει πολυ καλα σχολια και ειναι και οικονομικη αρκετα με τα παραπανω μοντελα που ειπα προηγουμενος 1100 παροδομενη στο σπιτι κρητη!!! αρκετα καλη τιμη και εχει και αρκετες ρυθμισεις η την σειρα super sport ειναι η ιδια απλως πιο μαλακο setup ka se καλυβει απολυτα στα παντα και πιστα και στον δρομο για πιο comfort καταστασεις.ειναι μια καλη λυση σκεψουτο!!!!αυτα!!!!
Απάντηση με παράθεση