Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 19-01-08, 02:23
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
1) Έτσι "ανεβάζουν" θερμοκρασία. Για την ακρίβεια, έτσι δουλεύει αυτός ο βλαμμένος δείκτης που έχουμε, από το κέντρο μέσα σε 10-15" μπορείς να τον δεις τέρμα κόκκινο. Δεν πάει χιλιοστό-χιλιοστό και αυτό μπορείς εύκολα να το καταλάβεις από το γεγονός πως ότι και αν κάνεις, αυτό είναι πάντα ακούνητος στην ίδια θέση στο κέντρο, ούτε λίγο πάνω-κάτω. (το κάτω λειτουργεί για να είμαι ακριβής, προς τα πάνω δεν παίζει παρά μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα όπου και καρφώνεται κατευθείαν κόκκινα).
2)Δεν μας είπες από που έχανε νερά και που κολλάει το ψυγείο σε όλα αυτά. Θέλω να πω, τα "έτρωγε" μέσα ή χάνει το ψυγείο και λόγο θερμοκρασίας έκαψες φλάτζα? Το σίγουρο είναι ότι ανακατεύτηκαν νερά-λάδια. Φαντάσου ότι μέσα στο ψυγείο σου και σε όλο το κύκλωμα έτρεχε ένα μίγμα αντιψυκτικού-λαδιού. Αν και σώζεται το ψυγείο γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να αλλαχτεί. Έτσι και αλλιώς, το μισό θα το πληρώσεις στη διαδικασία καθαρισμού του παλιού.

Μερικές παρατηρήσεις για το θέμα, εκ πείρας στο θέμα φλάτζα+Μ43:
-ΟΛΑ την καίνε στον 4ο κύλινδρο. Γιατί τα σκασμένα? Μάλιστα, ΚΑΡΜΠΟΝ, σε όλα τρέχει αντιψυκτικό στον 4ο κύλινδρο και όταν βάζεις μπροστά δουλεύει για λίγο με τους υπόλοιπους 3 μέχρι να καθαρίσει. Αν δε το παρατήσεις ακούνητο για 2-3-4 μέρες και πας να βάλεις μπροστά, χαλαρά την έχεις την "ανάποδη".
-Πριν ξαναβάλεις το καπάκι πάνω, τσέκαρέ το για ρήγματα. Ναι, συμφωνώ, είναι σκυλιά τα συγκεκριμένα αλλά εγώ τα κατάφερα στη 2η φορά που σήκωσε θερμοκρασία και το ράγισα. Είναι χαζό το κόστος και γλυτώνεις πολλά μετά.
-Οπωσδήποτε να πλανιστεί και να μην καταφύγεις στις μπακαλίστικες λύσεις με ειδικές κόλλες κλπ. Ίσα-ίσα, ευκαιρία να ανεβάσεις και λίγο συμπίεση.
-Στη διαδρομή σου ήταν όλα καλά γιατί προφανώς είχε κάνει εξαέρωση και συμπλήρωσε αντιψυκτικό. Απλά δεν πρόλαβε να κατέβει η στάθμη σε τόσο λίγο χρόνο λειτουργίας.
-Ενδεικτικά σε εξουσιοδοτημένο αλλαγή φλάτζας με πλήρες σετ φυσικά βίδες κλπ και πλάνισμα καπάκι κοστίζει γύρω στα 450ευρώ, οπότε οι τιμές μου φάινονται λογικές.
-ΓΙΑΤΙ αφήσατε ξανά το αμάξι να ανεβάσει θερμοκρασία? Έλεος, είναι αρκετά ευαίσθητα αυτά τα μοτέρ σε θέματα θερμοκρασίας.
-Προληπτικά προτείνω και αλλαγή θερμοστάτη γιατί την "ακούν" σε τέτοιες ακραίες καταστάσεις και δεν νομίζω να θέλεις μετά το φτιάξιμο να έχεις πάλι τα ίδια για ένα τόσο φθηνό ανταλλακτικό.
-Ο δεύτερος που άφησες το αμάξι, τι θα κάνει με το ψυγείο και θέλει μόνο 600? Φαντάζομαι δεν θα το αλλάξει...
-Είπες ότι τα κολάρα τα βρήκε φουσκωμένα? Εγώ περίμενα να τα βρει χαλαρά, να πιέζονται. Όπως και να 'χει, αν είχες ανοίξει την τάπα του ψυγείου ΚΑΙ τη βαλβίδα δίπλα της εξαέρωσης και είχες βάλει μπροστά, θα έβλεπες τη στάθμη να κατεβαίνει οπότε τουλάχιστον τα "κόκκινα" θα τα γλύτωνες. Δεν αρκεί να βλέπεις τη στάθμη στο πλαστικό παγουράκι, το κύκλωμα γεμίζει αέρα σε τέτοια προβλήματα και αν δεν ανοίξεις και την βαλβίδα με το αμάξι να λειτουργεί η στάθμη φαίνεται ΟΚ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konc : 19-01-08 στις 02:25
Απάντηση με παράθεση