Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #858  
Παλιά 15-05-15, 21:31
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι με το μάτι εκτιμήσεις με βάση το τι δείχνει ο δείκτης καυσίμου, είναι άκρως παραπλανητικές......θυμάμαι στο παρελθόν είχα κάποτε διανύσει 179 ΚΜ με το δικό μου, και ο δείκτης ΔΕΝ είχε κουνηθεί από την μέγιστη ένδειξη (ΜΑΧ)......τι σημαίνει αυτό; Ότι δεν έκαψε καθόλου καύσιμο;

Μετράω ανελλιπώς καταναλώσεις εδώ και 7 χρόνια, πιο έγκυρη μέτρηση από αυτήν που έγραψα λίγο πιο πίσω στο θέμα εδώ, ΔΕΝ υπάρχει!

ΥΓ: Ένα επιπλέον λάθος που γίνεται, είναι με την "εκτίμηση μας" περί ΜΩΤ που νομίζουμε ότι έχουμε, εάν πηγαίνουμε με 130 χλμ/ω για παράδειγμα, για το μεγαλύτερο διάστημα του ταξιδιού μας, νομίζοντας ότι τελικά 130 χλμ/ω θα είναι και η ΜΩΤ όλης της διαδρομής μας. Εκτός και εάν μετράμε ΜΟΝΟ σε ένα κομμάτι Ε.Ο, όλο ευθεία δηλαδή. .....σε μια μεικτή διαδρομή όμως, για να πετύχεις ΜΩΤ 130 κμ/ω, πρέπει να πηγαίνεις με 70-100 σε μερικά σημεία, αλλά και 180-250 σε μερικά άλλα.....και σίγουρα ένα βενζινοκινητο όχημα, δυσκολεύεται να πετύχει σε τέτοια περίπτωση, κατανάλωση με μονοψήφιο νούμερο. ....
Σίγουρα όλοι μας έχουμε τις εμπειρίες μας από τα οχήματα που έχουμε και είχαμε στην κατοχή μας. Σε προσωπικό πάντως επίπεδο και μιας και το 36αρι μου το έχω από το 2004 όλα αυτά τα χρόνια μπορώ να πω πως ο δείκτης το όργανο του economy και η ένδειξη του obc δούλευαν όλα σε αρμονία και με ακρίβεια τουλάχιστον τόση ως το σημείο που να μπορώ να αντιληφθώ και να μετρήσω.
Απάντηση με παράθεση