Θέμα: Turbo lessons...
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 16-06-09, 09:20
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Στρατή συγχαρητήρια και από εμένα για την απαρχή του εξαιρετικού σου thread.

Όταν ράγισε η τουρμπίνα στο δικό μου αμάξι, είχε εμφανή απώλεια απόδοσης ο κινητήρας καθώς και έντονο σφύριγμα. Κατά την αντικατάσταση της, μαζί με την πολλαπλή, ο μηχανικός μου συνέστησε στρώσιμο και ομαλή οδήγηση για 1.000-1.200 Km τα οποία και τήρησα ευλαβικά. Ωστόσο, έκανα χρήση απλής βενζίνης με αποτέλεσμα να χτυπούν τα πυράκια που αναφέρεις. Έτσι, αντικατέστησα το κάυσιμο με 100 οκτανίων.

Η παρατήρηση μου είναι ότι το αμάξι κάποιες φορές σε όλες τις αλλαγές και κυρίως από 2ρα και πάνω, κάνει ένα κόμπιασμα σαν να αρνείται να ανεβάσει στροφές. (τα μπουζί είναι τα σωστά και σε καλή κατάσταση).

Ο μηχανικός έκανε κάποιες ρυθμίσεις σε ένα κυλινδρικό κουτάκι όπου περνούν δύο σωληνάκια, μάλλον καυσίμου. Το φαινόμενο διορθώθηκε παροδικά αλλά μετά από κάποια χλμ. επανεμφανίστηκε.

Από ότι μου είπε (ο μηχανικός) αυτό το κυλινδρικό κουτάκι (βαλβίδα; ) χρήζει αντικατάστασης. Ακόμα δε το έχω πάει, θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν ξέρουμε τί ακριβώς είναι και αν πράγματι μπορεί το φαινόμενο του κομπιάσματος να οφέιλεται σε αυτό.
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση