Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 31-01-13, 22:42
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έχει μπλεχτεί ο εγκέφαλος του LPG, σου έχει περάσει καυσαέρια στο σύστημα,
και ο εγκέφαλος του κινητήρα προσπαθεί να τα μειώσει.
Φτάνει σε τιμές που είναι εκτός adaptation, ανάβει μόνιμα το λαμπάκι, και αν δεν
σβήσεις τη μηχανή τελείως, δεν πρόκειται να διαβάσει τις προρυθμισμένες τιμές.
Ομως μετά, το λαμπάκι του κινητήρα σβήνει, γιατί δεν έχεις βλάβη.
Το συνεχές χειροκίνητο παίξιμο lpg-gas όταν ρετάρει όμως το αυτοκίνητο, προκαλεί την
ένδειξη που βλέπεις στο διαγνωστικό, εσύ προκαλείς την βλάβη που μένει στον εγκέφαλο.
Τελικά από χτες άκουσα την συμβουλή σου και τα προβλήματα του ρεταρίσματος σταμάτησαν. Χτες το πρωί ξεκίνησα με ρετάρισμα και στα δύο καύσιμα. Σταμάτησα έσβησα και ξαναάνοιξα και στην 2η φορά έστρωσε. Δεν το ξαναπήραξα ούτε έκανα χειροκίνητη αλλαγή σε γκάζι, πήγα δουλειά και το απόγευμα δεν μου έκανα κάτι. Να σημειώσω εδώ ότι δεν είχα και σβήσιμο αφού γενικά βρίσκομαι εκτός Αθήνας και οι μισές διαδρομές είναι Εθνική ενώ οι υπόλοιπες χωρίς μποτιλιαρίσματα.

Σήμερα και το πρωί και το απόγευμα όλα οκ ενώ μου έσβησε και το λαμπάκι του μοτέρ.
Παναγιώτη Ευχαριστώ .. η συμβουλή σου έκανε καλή δουλειά. Αύριο έχω ραντεβού για την 1η ρύθμιση μετά την εγκατάσταση και ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα.

Μήπως τελικά η ρωγμή στην εισαγωγή αέρα και οι λάθος δικές μου προσπάθειες να σταματήσω το ρετάρισμα ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα και δεν φταίει η εγκατάσταση εκτός της καλύτερης ρύθμισης. Απότι διαβάζω δύσκολα να την πετύχουν οι περισσότεροι εγκαταστάτες με την πρώτη ?
Απάντηση με παράθεση