Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 30-12-10, 17:59
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας.
Εχω ενα σημαντικο προβλημα με το a/c στο αμαξι(Ε34). Ειχα γνωση για το προβλημα οταν το αγορασα αλλα δεν υπολογισα τη σοβαροτητα της καταστασης. Το προβλημα ειναι οτι μπαινει φρεον το πρωι και το βραδυ δεν υπαρχει ουτε για δειγμα...Το a/c δουλευει κανονικα αλλα δεν το κραταει καθολου...Δεν ανησυχησα...Προχθες το αφησα στο ηλεκτρολογο να το δει με την ησυχια του και μετα απο 2 μερες ψαξιματος απεφανθη: Εχω τρυπημενη βαπορετα. Νο προμπλεμ, σκεφτηκα θα παρω μια αλλη. Σημερα παιρνω τηλεφωνο τον Παναγιωτιδη για ανταλλακτικο και ακουγοντας το προβλημα με κατακεραυνωνει: Φιλε δεν ειναι η βαπορετα, μπορει να ειναι το ψυγειο κτλ. κτλ.
Πριν παω το αμαξι σε ερκοντισονά που ειναι ειδικευμενος και δωσω τα μαλλια της κεφαλης μου, θα ηθελα να ακουσω αν καποιος ειχε καποιο αντιστοιχο προβλημα και πως το ελυσε. Υπ' οψιν, στο κομπρεσσερ εχει γινει μετατροπη απο τον προηγουμενο σε καινουριου τυπου φρεον(φυσικα δεν γνωριζω για την ποιοτητα αυτης της μετατροπης)...

Κρεμομαι απ' τα...πληκτρα σας...!!!
Η μετατροπή στον κομπρέσορα είναι απλά.... η αλλαγή του λαδιού του...

Όπως λέει ο Konc, κάνεις γέμισμα φρέο (το λέω αλήτικα, με προσέχεις έτσι; ) μαζί με φώσφορο και όπου είναι η διαρροή θα χρωματιστεί.

Φρόντισε το μηχανοστάσιο να είναι καθαρό.

Επίσης ΠΡΕΠΕΙ και τα τσιμουχάκια (ΟΛΑ τα τσιμουχάκια) να είναι πράσινα και όχι τα παλιά τα μαύρα, όπως επίσης ΠΡΕΠΕΙ να είχε αλλάξει (ο μετατροπατζής με το παλιό - νέο φρέο) και την βαλβίδα στραγγαλισμού, που είναι (αν δεν κάνω λάθος) πριν την εβαπορέτα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση