Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #113  
Παλιά 13-01-18, 21:48
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Kacey ουτε να κοροιδεψω θελω ουτε να δουλεψω καποιον. Αυτη την στιγμη προσπαθω να προσφερω τα φωτα μου με βαση την εμπειρια που ειχα.. Αρα δεν δουλευω κανεναν και μαλλον καταλαβαινω και καλυτερα την περιπτωση μου και το τι γινεται σε ενα δικαστηριο με παρομοια περιστατικα. Και θα εξηγησω οσο καλυτερα μπορω..

Οι περιπτωσεις ειναι:
1) Να μην φταιω για το ατυχημα
2) Συνυπαιτιοτητα.
3) Να φταιω για το ατυχημα


1η περιπτωση (στην οποια ανηκω και συζηταμε κιολας): εφοσον η ασφαλιστικη δεν με πληρωνει αυτα που θελω και παω στο δικαστηριο συζηταμε τα περι αποζημιωσης. Ο εμπειρογνωμονας δεν εχει κανει ακριβη εκτιμηση της ζημιας μιας και το αμαξι χαρακτηριζεται μη επισκευασιμο. Νουμερα σασι, μοτερ και οτι αλλο ΔΕΝ ελεγχονται. Στην περιπτωση μου και σε χιλιαδες αλλες ο εμπειρογνωμονας κανει εκτιμηση απ την γραφειαρα του κοιτωντας φωτογραφιες και χαρτια... Νομικη καλυψη παρεχει στον πελατη εφοσον τον καλυπτει, και πληρωνει αυτο που θα ορισει ο δικαστης. Με την σειρα της η ασφαλιστικη αν θελει κανει αλλο δικαστηριο κυνηγωντας τον πρωην πελατη της. Η αποφαση του δικαστη εξαρταται απο την δικη μου υπερασπιση και οχι απο παρατυπιες - παρανομιες μου που δεν φαινονται πουθενα, και η αποφαση εχει να κανει με το ΠΟΣΟ και οχι με την ΕΥΘΥΝΗ. Τα χαρτια μου ειναι ολα νομιμα? Δεν μ'αγγιζει κανεις.

2η περιπτωση: Εδω δεν εμπλεκονται δικαστηρια εαν οι ασφαλιστικες καλυψουν τις ζημιες. Και παλι ειμαι με μη επισκευασιμο οχημα και προσφευγω δικαστικως διεκδικοντας αυτα που νομιζω με προσοχη να μην φανει η παρατυπια του μοτερ στην περιπτωση που ερθει εμπειρογνωμονας. Βαζω δλδ το παλιο μοτερ πανω και φτιαχνω την αδεια να ταιριαζει με το χρωμα. Εαν δεν το κανω και το βρει με αλλα νουμερα, μαλλον δεν θα κυνηγησω αποζημιωση εκτος και αν δηλωσω το μοτερ, η εαν μπορω να υποστηριξω οτι το αυτοκινητο το αγορασα ετσι και δεν ειχα ιδεα.. Σε αυτην την περιπτωση αν παω δικαστηριο, εξακολουθω να διεκδικω αποζημιωση για το αμαξι, μονο που εδω εαν δεν φαω προστιμο θα πληρωσω σιγουρα την διαφορα των τελων κυκλοφοριας απο την ημερα που αγορασα το αυτοκινητο. Και επισης προστιμο θα φαω εαν ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ οτι οντως η αλλαγη μοτερ εγινε εις γνωση μου. Βιβλιο service, τελευταιος μηχανικος, ελεγχος βιβλιων, τιμολογιων, ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων καθως επισης και τα νουμερα του μοτερ που ταιριαζουν σε ενα και μονο αυτοκινητο. Δεν ειναι δυσκολο να βρεθουν ολα αυτα και δεν θα τα κανει ο δικαστης αυτα. Θα το κανει ο αρμοδιος. Το δικαστηριο θα παρει αναβολη και ο αρμοδιος θα ενημερωσει εγγραφως τον δικαστη.. Ετσι δουλευει η δικαιοσυνη υποτιθεται, οχι με το "λες και δεν θα μπορουσες να αλλαξεις μοτερ μαυρα". Και εδω να επισημανω οτι το προστιμο που θα φας στο δικαστηριο δεν εχει τις ιδιες προδιαγραφες με την παραβαση που θα σου κοψει η τροχαια. Και αυτη ειναι η ουσιαστικη διαφορα, το δικαστηριο εχει ενδειξεις απο μια ασφαλιστικη εταιρια οτι εισαι παρανομος ενω ο τροχομπατσος στο βεβαιωνει επι τοπου και δεν το γλιτωνεις..
3η περιπτωση: Δεν μπορω να διεκδικησω τπτ κι ας ειναι μεθυσμενος..... Η ασφαλεια μου καλυπτει το θυμα..

*Η αδεια γραφει M20B20 και το μοτερ Μ20Β25. Ιδια εταιρια ιδια μοτερ νομιμος υπερκυβισμος. Χαρτια και πραγματικοτητα kacey. Δεν ξερω αλλα για καποιο λογο και οι 3 δικηγοροι που μιλησα, η συζητηση περι μοτερ και νομιμοτητας κρατησε 2 λεπτα το πολυ. Το χειροτερο που ακουσα ηταν "το πολυ πολυ να φας κανα 200ρι προστιμο".
Και δεν "νομιζω τιποτα" , μαλλον εσυ νομιζεις οτι νομιζω. Ανεφερα ξεκαθαρα "Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις". Ειναι 3 post πιο πανω κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε τα post μου.

Επισης ειπα αυτο που μαλλον παρερμηνευσες "Αν εχεις περασει τεχνικο ελεγχο εντος προθεσμιας τοτε εισαι καλυμενος για οποιαδηποτε βεβαιωμενη παραβαση (ΝΟΜΙΚΑ παντα) που εχει να κανει με μετατροπη". Το "εισαι καλυμενος" δεν εννοω οτι θα αθωωθεις ντε και σωνει, εννοω οτι μπορεις να υποστηριξεις μια ασχημη εκ των πραγματων θεση, γι' αυτο και το "ΝΟΜΙΚΑ". Και μην το υποτιματε το ΚΤΕΟ τοσο πολυ, ειναι πολυ καλυτερο απο τα "αν και τα μπορει" ΕΠΙΜΕΝΩ.

Επαναδιατυπωνοντας... Οταν κυκλοφορεις μετατροπη και δεν εχεις αυτο το χαρτι που επιμενω να εχουν ολοι, παιζεις πραγματικα το κωλο σου αν εμπλακεις σε ατυχημα με μεριδιο ευθυνης. Και εδω δεν μπορεις να βρεις καποιον να σου βαλει τζιφρα... Το αμαξι κυκλοφορει παρανομα και με αδηλωτο μοτερ και με προκληση ατυχηματος = Πληρωνεις τους παντες. Ειναι ακριβως σαν να μην εχεις διπλωμα, η δεν εχεις αδεια, η ασφαλεια. Της ιδιας συνομοταξιας και το κτεο

Φιλε tsalin εαν προκαλεσεις ατυχημα με αδηλωτο μοτερ, πρεπει να βρεις εναν μηχανικο (με χαρτι μηχανικου οχι old school) να σου βαλει τζιφρα (αρκετα δυσκολο βεβαια εκτος αν εχεις φιλο) και να δηλωσεις το μοτερ στο υπουργειο. Αυτο βεβαια αν εχεις ολα τα χαρτια και τα τιμολογια για το μοτερ και οτι αλλο χρειαστηκε το αμαξι. Απο κει και περα μιλας με την ασφαλιστικη σου και τους πειθεις να σε καλυψουν αφου πληρωσεις και εκει τα +ασφαλιστρα. Αυτο για την δικη σου καλυψη. Σε οποιαδηποτε περιπτωση η ασφαλιστικη σου ΟΦΕΙΛΕΙ να καλυψει τα θυματα ασχετως με το οτιδηποτε αλλο. Εαν το αμαξι ομως ειναι πραγματικα ανασφαλιστο τοτε η αποζημιωση δινεται απο το Επικουρικο κεφαλαιο.
Απάντηση με παράθεση