Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 15-05-14, 07:18
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο Παναγιώτης έχει δίκαιο. Άλλο είναι το γεγονός ότι σε ένα λαό που τον έχει ρημάξει το κράτος και η εφορία τον κλέβει φανερά, υπάρχει η έμφυτη αντίδραση....

Εγώ περνάω από τα διόδια των Αφιδνών για το ένα σπίτι μου στον Ωρωπό.

Μια ζωή περνάγαμε και πληρώναμε.
Μέχρι και στο απαράδεκτο 2.10 ευρώ για 3.5 χιλιόμετρα εώς την έξοδο.

Στα 3.35 είπα φτάνει.
Δεν πληρώνω διόδια πια. Πηγαίνω από τον παράδρομο 8 στις 10 φορές που δεν βιάζομαι.
Πηγαίνω δε από τον παράδρομο εν γνώση μου ότι είναι χειρότερος ο δρόμος και χαμηλότερη η ταχύτητα και ένα μέρος των διοδίων θα το πληρώσω με άλλο τρόπο (βενζίνη, φθορά, χρόνος κλπ).
Έχω και μηχανάκι σε όλα τα αυτοκίνητα που έχει και χρήματα μέσα. Το αφήνω για ώρες που βιάζομαι ή θα έχει φοβερή κίνηση.
Αλλά το ότι δεν πληρώνω διόδια δε σημαίνει ότι περνάω από τον Εθνικό δρόμο και σηκώνω μπάρα.
Κανονίζω όμως εκεί που θα πέρναγα 100 φορές δίνοντας 210 ευρώ, να περάσω τώρα 5 φορές δίνοντας 17 ευρώ....

Αλλά το ότι σηκώνοντας την μπάρα είναι παρανομία, ναι έχει δίκαιο. Όπως είναι και παράνομες (παράλογες μέχρι σημείου παρανομίας) οι τιμές των διοδίων. Αλλά δε σημαίνει ότι με την δική τους παρανομία νομιμοποιούμε και τη δική μας.

Και για τα τέλη και τα αδήλωτα το ίδιο είναι.
Κάνεις παρανομία. Το ότι το κράτος είναι ΛΑΘΟΣ, δε σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο και άδικο για αυτούς που είναι νόμιμοι.

Τέλοσπάντων, όχι ότι έχει και πολύ σημασία.
Ούτε δικάζουμε κανέναν, τη γνώμη του λέει ο καθένας.
Από τους καλύτερους μου φίλους έχει τέτοιο πράγμα. Καλά κάνεις του είπα, άσχετα που εγώ δεν θα το έκανα για τους δικούς μου λόγους.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση