Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 09-03-11, 14:36
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα το ερωτημα μου ειναι:
αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?
Ναι.
Τώρα, το πόσο είναι το διάστημα αυτό δε μπορώ να το πω με βεβαιότητα και εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, με βασικότερο τις συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου.
Προσωπικά, δε θεωρώ πως ένα λάδι ακόμα και 5.000 χλμ να έχει με το που περάσει τους 12 μήνες είναι για πέταμα, καθώς δε μου φαίνεται λογικό μετά από το διάστημα αυτό να χάνονται ξαφνικά οι ιδιότητες των λαδιών.
Από την άλλη, ενδέχεται αν το αυτοκίνητο "σκίζεται" κάθε φορά που χρησιμοποιείται, ακόμα και οι 12 μήνες να είναι μεγάλο χρονικό διάστημα.

Δεν θεωρώ πως υπάρχει λοιπόν κάποιο ακριβές στάνταρ στους 12 μήνες φερειπείν, απλά καλό είναι τα λάδια πάνω κάτω να αλλάζονται πριν πιάσουν τα μεγάλα κρύα του χειμώνα, κάτι που συμβαίνει περίπου ανά 12 μήνες και γι'αυτό έχει επικρατήσει σε μεγάλο βαθμό το διάστημα αυτό.
Εγώ αν το αμάξι το κινούσα λίγο και σχετικά χαλαρά, μπορεί να άφηνα τα λάδια και 2-3 μήνες πάνω από τους 12.

Αν πάλι το αμάξι έχει αρχίσει να τσιμπάει λάδι, αυτό πολλές φορές είναι ένδειξη πως έχει γίνει πολύ λεπτό έχοντας χάσει τις ιδιότητές του και καλό είναι να αλλαχτούν σχετικά σύντομα.

Εννοείται φυσικά πως μιλούμε για απλούς κινητήρες, όχι είδικές κατασκευές όπως οι τουρμπίνες ή τα πολύστροφα μοτέρ στυλ ///M όπου οι αλλαγές πρέπει να είναι πολύ πιο αυστηρές σε συχνότητα, αλλά και για ποιοτικά και φουλ συνθετικά λάδια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση