Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 02-06-18, 01:21
Professor_Z Ο χρήστης Professor_Z δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-03-2015
Μηνύματα: 10
Professor_Z is on a distinguished road
BP ΚΥΜΗΣ ΜΑΚΡΙΑ

Παιδια, δεν ξερω πολλα απο μηχανικα τελη απριλιου εβαλε η γυναικα μου απλη αμολυβδη 95αρα σε μια ΒP στη Κυμης (ΦΟΥΡΤΟΥΝΑΣ, εχει 2-3 βενζιναδικα εκει στη περιοχη αυτος) κοντα στο ΟΑΚΑ σχετικα , και 50 χρονια τωρα τετοιο πραγμα δεν εχω ξαναπαθει. Το αμαξι ειναι ενα series1 116i του 2008.. Γεμισμα και next DAY = CHECK ENGINE ANABOΣΒΗΝΕ

Μεχρι να αδειασει η βενζινη αυτη τελειως και να μπει 100ΑΡΑ, το αμαξι δεν τραβαγε καθολου στα χαμηλα, βαραγε πυρακια, 1 κυλινδρος δεν δουλευε, check engine αναβοσνηνε συνεχεια , χαλια μαυρα, σαν να ειχε μεσα μαζουτ λασπη....Με το check engine αναμενο , ενας ερασιτεχνης στο χωριο που ηξερε απο αυτα μου ειπε μονο που το ακουγε οτι θελω πολλαπλασιαστη , εχω ενα κυλινδρο off, και οταν αναβα και Α/C γινοταν σεισμος 10 ριχτερ μεσα στο αμαξι. Αυτος μου ελεγε οτι δεν γινεται απο βενζινη, μα του λεω μηπως μπουζι - μπεκ ειναι off λογω μαζουτ ? Μπα μου λει δεν εχει σχεση !

Τελος παντων δεν πηγα συνεργειο και περιμενα να γεμισω 100αρα....Μεσα στην ασχετοσυνη μου ειμουν σιγουρος οτι το αμαξι το παιξε μετα το γεμισμα στην ΚΥΜΗΣ!!!! Επειση καποιες λιγες φορες που εσβηνε για λιγο το check engine το αμαξι πηγαινε καλυτερα ειπα να περιμενω αλλαγη σε 100αρα. Λιγο πριν αδειασει το μαζουτ ηταν ΠΟΛΥ χαλια τα πραματα, θα επερνα τα πιστονια στο χερι....το αμαξι οχι δεν πηγαινε ενιωθα οτι εχει 10% ισχυ και θα σβησει, σχεδον δεν πηγαινε μια...

Με το που γεμισα 100αρα και ειχε σιγουρα εξαφανιστει το μαζουτ...τελος ΟΛΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΙΚΑΝ. check engine ΕΣΒΗΣΕ και δεν ξαναναψε, το αμαξι επανηλθε σχεδον 100%, οταν αναβεις το Α/C ολα κανονικα, ειμαι σιγουρος οτι η μηχανη παει φουλ τωρα...κομπιασματα και πυρακια δεν εχει πλεον....

Οι ειδικοι ας μου εξηγησουν τι παιζει....Παντως οταν το παω σε διαγνωστικο ειμαι περιεργος να δω τι εχει καταγραψει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Professor_Z : 02-06-18 στις 01:35
Απάντηση με παράθεση