Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-09-11, 14:41
papi Ο χρήστης papi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-12-2005
Μηνύματα: 33
papi is on a distinguished road
Ε60-523i και κρατήματα...

Γειά σας,
είμαι κάτοχος ενός Ε60 523i μοντέλο του Γενάρη 2006 το οποίο παρέλαβα με λάστιχα Dunlop τα οποία τα άλλαξα στα 19000 χλμ μετά από 3,5 χρόνια. Ο λόγος ήταν όχι γιατί φαινόταν φθαρμένα αλλά γιατί σε μιά ελαφριά στροφή με βρεγμένο δρόμο και 110 ταχύτητα χαροπάλευα να μαζέψω το αυτοκίνητο από το ένα ρεύμα στο άλλο. Ευτυχώς που μπήκα σε ευθεία και δεν ερχόταν κανείς από απέναντι.

Ετσι λοιπόν έκανα αλλαγή ελάστικών και φόρεσα τα Michelin Primacy HP 225/55/16 τα οποία τα έχω ακριβώς 2 χρόνια και έχουν κάνει 14000 χλμ. με καλή συμπεριφορά.

Το προηγούμενο Σαβατοκύριακο επιστρέφοντας από Λευκάδα και όσο ήμουν ακόμη στο νησί, σε μία στροφή ο κώλος άρχισε να πηγαίνει αριστερά δεξιά με πολύ σύντομες κινήσεις 2-3 φορές, το ίδιο και στην Εθνική όπου πάτησα φρένο σε στροφή. Νόμιζα και πάλι οτι θα χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου. Να πω την αλήθεια τα λάστιχα σε αυτό το ταξίδι ήταν γεμισμένα με άζωτο αλλά και πάλι αυτή η συμπεριφορά ήταν ξαφνική. Δεν μου έκανε αντίστοιχα προβλήματα όταν ταξίδευα για Λευκάδα. Με πολύ μικρή ταχύτητα έκανα δοκιμή και πάτησα φρένα απότομα και πάλι το αυτοκίνητο δεν γονάτισε, καταλάβαινες αστάθεια στο πίσω μέρος.

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο πρόβλημα και αν κάνετε αλλαγή ελαστικών τόσο συχνά και με τόσα λίγα χλμ. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ελέγξω. Σίγουρα πάντως δε νοιώθω ασφάλεια...
Απάντηση με παράθεση