Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 30-03-14, 18:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 116impack wmn Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,θα χρειαστω την βοηθεια σας ως ψιλοασχετη καθως με ενημερωσαν απο την αντιπροσωπεια πως χρειαζομαι αμορτισερ γιατι ειναι σπασμενα..εχω ενα 116i mpack E87 του 2008 με 95000χλμ..απο την αντιπροσωπεια μου λενε αλλα κ απο εξωτερικα αλλα κ εκει ειναι που μπερδευομαι..δεν ξερω τι να βαλω κ τι να διαλεξω.οποτε αν μπορει κανεις να με βοηθησει θα με εβγαζε απο την δυσκολη θεση.ευχαριστω
Καλησπερα και καλωσηρθες στο φορουμ.

Για τα αμορτισερ τωρα, τα ειδαν σε αντιπροσωπεια και σου ειπαν οτι ειναι σπασμενα;
Τα ειδαν κι εκτος αντιπροσωπειας σε καποιο αλλο συνεργειο και σου ειπαν το ιδιο;
Σου ειπαν αν ειναι ολα ή ενα ή καποια απο αυτα;
Σου ειπαν τι ακριβως ειδαν; Δηλαδη πχ, λαδια να τρεχουν απο αυτα, καποιο αλλο φθαρμενο εξαρτημα της αναρτησης που εχει αμεση σχεση με τα αμορτισερ οπως τα bump stops πχ;..
Αμορτισερομετρηση εγινε ή μονο οπτικος ελεγχος;
Εσυ το αυτοκινητο πως το νιωθεις, ενταξει στο δρομο γενικα, σε στροφες σταθερο; Μηπως εχεις την αισθηση οτι εχει 'κατσει', έχει χαμηλωσει ασυνηθιστα και κοπαναει επισης οχι νορμαλ σε λακουβες, σαμαρακια κι ατελειες των δρομων;

Να με συγχωρεις για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα οσες περισσοτερες πληροφοριες εχουμε τοσο πιο σαφη συμπερασματα μπορουμε να βγαλουμε εφοσον δεν μπορουμε απο εδω να δουμε τ αμαξι, ή καλυτερα ακομα να το δουμε επανω σε μια ραμπα ή να μετρησουμε αμορτισερ και να το δοκιμασουμε κι εν κινησει..

Εχω την ιδια ακριβως αναρτηση αλλα μια 'γενιά' 116 πριν, στο 1ο μοντελο που κυκλοφορησε. Λογικα τα 2 μοντελα δεν θα εχουν και τραγικες διαφορες στην αναρτηση. Μαλιστα δεν την ειχε το δικο μου απο εργοστασιο και μια εποχη που μπορουσα μου τη βαρεσε και αντι να αλλαξω αμορτισερ που ειχε ερθει η ωρα τους, απλα παρηγγειλα κομπλε ΟΛΗ την αναρτηση γνησια Μ και αλλαξα τη νορμαλ επισης μαμα αναρτηση. Την εχω σχεδον οσα χλμ εχεις εσυ τη δικη σου και αν εξαιρεσεις μια νορμαλ πτωση που μετρησε το αμορτισερομετρο του ΚΤΕΟ, σε συνεργειο δεν το εχω μετρησει ακομα, κατα τ αλλα η αναρτηση ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Μαλιστα προσφατα πολυ καναμε εναν ενδελεχη οπτικο ελεγχο στο συνεργειο που το παω για σερβις και ΟΛΑ τα κομματια της ήταν σε αριστη κατασταση, ουτε σπασιματα, ουτε λαδια, ουτε κοψιματα, φθορες κλπ. Στον δρομο τ αμαξι το νιωθω πολυ καλα κι αυτο ειναι ολο. Αυτες οι αναρτησεις ειναι φτιαγμενες να αντεχουν αρκετα, αν ομως δεν κακομεταχειριζομαστε τα αυτοκινητα. Σε νορμαλ χρηση βγαζουν αρκετα χρονια και χλμ.
Για ολα αυτα μου φαινεται περιεργο που σου λενε τετοια κι εχω τις αμφιβολιες μου αν αυτα που σου λενε ισχυουν...

Θα συμφωνησω με την απαντηση πιο πανω οτι καλυτερα να βαλεις αυτα που ειχε μαμα γνησια. Βεβαια ειναι αρκετα ακριβα. Τωρα για αφτερμαρκετ, επισης θα συμφωνησω με την προταση για Sachs, αλλα χωρις να μαι απολυτα σιγουρος νομιζω πως η BMW σε τετοιες αναρτησεις φοραει Sachs Performance κι οχι Advance που αναφερθηκε πριν, ειπαμε χωρις να βαζω και το χερι μου στη φωτια! Αυτο με τον αρ.πλαισιου του αυτοκινητου σε καταστημα με τετοια ανταλλακτικα διευκρινιζεται ευκολα ομως..

Καποιες τελευταιες ερωτησεις για διευκρινησεις:

Εσυ το αμαξι το ειχες απο καινουριο, 1ο χερι ή το αγορασες μεταχειρισμενο;
ΤΙ χρηση γινεται στο αυτοκινητο;..Εντονη, ηπια;..Σε νορμαλ δρομους ή μηπως σε κατσικοδρομους; Εχει μπει ή μπαινει σε πιστα; Γενικα πεφτει 'κυνηγι' ή παμε νορμαλ; Μηπως εχει χτυπηθει καποια στιγμη ή εχει πεσει σε καμμια μεγαλη λακουβα;..
Και τελος τι λαστιχα φοραει, συμβατικά ή rft και σε τι διαστασεις; Τα rft λογω σκληροτητας καταπονουν την αναρτηση αν κι η γνησια εχει κατασκευαστει για αυτα και παλι ομως αν τα λαστιχα ειναι 'μπετά', οσο να ναι απορροφουν λιγοτερους κραδασμους απο πιο μαλακα συμβατικα.

Αν σου ειναι ευκολο για να μη φανει οτι κανουμε διαφημιση ή δυσφημιση μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις ενα π.μ. σε ποια συνεργεια το εχεις παει; Σ ευχαριστω προκαταβολικα.
Συμβουλη μου παντως θα ηταν να το πηγαινες και σε ενα 3ο συνεργειο, καλο εξειδικευμενο, οχι ντε και καλα εξουσιοδοτημενο να παρεις αλλη μια γνωμη και να το κοιταξουν τ αμαξι καλα, να το οδηγησουν και να το σηκωσουν σε ραμπα αλλα να σαι κι εσυ μπροστα αν βρεθει κατι να στο δειξουν επι τοπου οτι αυτο ειναι!

Να με συγχωρεις για το ποστ σεντονι, ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο, για περαιτερω βοηθεια, εδω ειμαστε..
Απάντηση με παράθεση