Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 11-04-11, 16:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά στο δικό μου Μ43tub19 τί λαδι να βάλω τώρα που καλοκαιριάζει? έβαζα 5/30 της bmw. να βάλω 10 40? θέλω καλή λιπανση. γιατί καμιά φορά το πρωί ακούω ωστήρια να χτυπάνε....τι προτείνετε?
Tα έχω πει ίσα με 50 φορές...

Το λιπαντικό δεν πάει βάσει της θερμοκρασίας περιβάλλοντος, εκτός αν μιλάμε για πολύ ακραίες συνθήκες. Στον φυσιολογικό κόσμο, είτε είσαι στην Σουηδία είτε στο Σουδάν, ο κινητήρας πιάνει την δική του θερμοκρασία λειτουργίας. Γι'αυτό υπάρχουν και πράγματα όπως ελεγχόμενα βεντιλατέρ, θερμοστάτης κτλ. Είτε εδώ, είτε εκεί, είτε παραπέρα, ο κινητήρας θα φτάσει ΠΑΝΤΑ στην Χ θερμοκρασία λειτουργίας του. Και όσοι έχουμε όργανα θερμοκρασίας λαδιού βλέπουμε ότι στις ίδιες διαδρομές χειμώνα-καλοκαίρι έχουμε ίδια θερμοκρασία λαδιού. Το μόνο που επηρρεάζεται είναι η ταχύτητα με την οποία φτάνει ο κινητήρας και τα λάδια στην θερμοκρασία λειτουργίας.

Λιπαντικό θα βάζετε ΜΟΝΟ ότι έχει έγκριση του κατασκευαστή. Το ότι αν βάλεις χοντρό λάδι δεν ακούς κάποια πράγματα δεν πάει να πει ότι έφτιαξαν!
Απάντηση με παράθεση