Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 09-05-11, 12:31
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Υγραέριο σε BMW X3 2007 2.0i

Εβαλα υγραέριο τον Νοέμβριο 2010.Οι εντυπώσεις μου έως σήμερα με καθημερινή χρήση αυτοκινήτου τόσο στην πόλη όσο και στήν εθνική οδό είναι εξαιρετικές.
Το σύστημα είναι 4ης γενιάς με πνεύμονα κ.λ.π.Κόστος 1700e
Δεξαμενή στον χώρο της ρεζέρβας 48 λίτρων.Πραγματική ποσότητα καύσιμου αναλόγως την πίεση της αντλίας 38-43 λίτρα.Αυτονομία περίπου 420 χιλίομετρα με λογική οδήγηση πόλης η εθνικής οδού.Γύρω στα 320 σε εθνική οδό με ταχύτητες 160-180 χιλ/ώρα
Το σύστημα όταν το αυτοκίνητο είναι κάτω από 1800-1900 στροφές καιει και βενζίνη,αυτό μου είπαν ότι γίνεται λόγω του συστήματος valvetronic.
Το αρνητικό είναι σε μποτιλιαρίσματα η σε φανάρια και βενζίνη.
Τα πρωινά ξεκινά αυτόματα με βενζίνη και μετά από 4-5 χιλιόμετρα και όταν η μηχανή είναι στην θερμοκαρασία λειτουργίας της τότε κάνει αυτόματα την ενναλαγή καυσίμου.Τίς άλλες ώρες της ημέρες η εναλλαγή γίνεται στα 500-600 μέτρα.
Οταν αδείασει η δεξαμενή αυτόματα γίνεται εναλαγή σε βενζίνη και το καταλαβαίνεις από ένα buzzer που εχει για νξα σε ειδοποιεί.
Πρόβλήματα μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα.
Μετα από 8000 χιλιόμετρα περίπου και με σχολαστικό μέτρημα των ποσοτητών και του κόστους έχω μείωση κόστους κίνησης (βενζίνη+υγραέριο) κατά -37%.Ο μέσος όρος κόστους ανά λίτρο καταναλωθέντους καυσίμου είναι 0,97e.
Στα στατιστικά αυτά υπολογίστε ότι ,πάντα πάω για γέμισμα υγραεριού όταν έχω μείνει και έχω κάνει και κάποια χιλιόμετρα με βενζίνη γιατί δεν βρήκα υγραέριο σε πόλη εκτός Αθήνας.
Απάντηση με παράθεση