Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-05-11, 12:13
Το avatar του χρήστη cptbabis
cptbabis Ο χρήστης cptbabis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 23
cptbabis is on a distinguished road
Αναφέρω ότι καίει και βενζίνη.Αυτό το παρατήρησα από το panel που έχει τα λαμπάκια ενναλαγής καυσίμου και της ποσότητας της δεξαμενής.Οταν είμαι σε φανάρι η πάει το αυτοκίνητο κάτω από 1800-1700 στροφές ανάβουν τα λαμπάκια και του υγραεριου και τής βενζίνης και της ποσότητας της δεξαμενής.Πιθανώς να ψεκάζει μόνον βενζίνα και τα υπόλοιπα να σημαίνουν ότι το σύστημα είναι σε ετοιμότητα.Τα ίδια ανάβουν και τα πρωινά την ώρα που γίνεται η εναλλαγή σε αέριο για 3-5'' περίπου και μετά μένουν αναμμένα μόνον του υγραερίου και της ποσότητας καυσίμου.
Το παρατήρησα γιατί κάποιες μέρες με βροχή-απεργίες κ.α που είχε τρελλή κίνηση σε συγκεκριμένη καθημερινή διαδρομή έβαζα περισσότερη βενζίνη ανά 2-3 γεμίσματα αερίου και συγρόνως έβλεπα και τον υπολογιστή ταξιδίου να μου κατεβάζει τα υπόλοιπα χιλιόμετρα.
Οταν το είδα ρώτησα στο συνεργείο μετατροπής και μου είπαν ότι τα valvetronic για να δουλεύουν ομαλά στίς στροφές κοντά στο ρελαντί καίνε και βενζίνη.
Προχθές ρώτησα και κάποιον με X5 και μου είπε και αυτός ότι πιθανόν να του καιει και βενζίνη γιατί βάζει περίπου 30e κάθε 500-600 χιλιόμετρα όταν κάνει χιλιόμετρα σε κίνηση,δεν το βλέπει όμως διότι στο panel έχει μόνον λαμπάκια για ποσότητα καυσίμου.
Σχετικά με μείωση απόδοσης σε ρεπρίζ δεν βλέπω η τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω καμμιά διαφορά.
Απάντηση με παράθεση