Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 15-02-12, 15:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimpas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπήκαμε Ανκόνα στην Autostrada και βγήκαμε για Αυστρία στο Brennero Περίπου 600χιλιόμετρα κάναμε δώσαμε κάτι λιγότερο από 40 € !
Ο δρόμος ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ! Καλός σε σημείο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥ !
Την εχω κανει αυτη τη διαδρομη 2 φορες και τις 2 απο Βορρα προς Νοτο. Η μια ηταν με πολυ καλες συνθηκες ανοιξη του '05. Η αλλη, και τελευταια διαδρομη στην πολιτισμενη Ευρωπη λογω επαναπατρισμου μου ηταν προπαραμονες Χριστουγεννων του '06 και ηταν ισως απ τις δυσκολοτερες συνθηκες που ειχα οδηγησει ποτε στη ζωη μου. Με το που κατηφορισε μετα το 'Brenner Pass', με πηγε ΟΛΗ τη διαδρομη εως και το λιμανι της Ανκονα παγωμενη ομιχλη! Θερμοκρασιες απο -5 εως -2 και στο τελος κοντα στο 0 με +1 και ομιχλη να την κοβεις με μαχαιρι! Δεν εβλεπα περαν του καπω μου! Ειχα και παγοποιηση της υγρασιας σε καθρεφτες και μετωπη, ειχαν παγωσει και τα πιτσιλιστιρια των παρ μπριζ, στο τελος που 'ζεστανε' λιγο αρχισαν να ξεκολλανε κομματια παγου απ τη μετωπη και να σκανε πανω στο παρ μπριζ...περιπετεια! Σε δρομο με οριο 130 πηγαινα με 50! Ευτυχως την εκανα ξημερωματα και δεν ειχε καθολου κινηση. Μου ετυχε κι ενας 'καραμπινιερος' με περιπολικο με φωτα, φαρους κλπ να με προσπερασει κομματια και συν τις αλλοις την ωρα που περναγε, εκοψε λιγο και μου εριξε εναν πλαινο προβολεα που ειχε στο περιπολικο, μεσα στα μουτρα μου! Τι κοπανοι αυτοι οι Ιταλοι, ειχα που ειχα την ομιχλη με τυφλωσε κι αυτος ο βλακας με το προβολι, στιγμιαια εβλεπα αστρακια! Πως δε καρφωθηκα πισω απο κανα φορτηγο!
Γι αυτο θελει προσοχη και στις ομιχλες, για μενα ειναι πιο υπουλες κι απο χιονι ή παγο...
Απάντηση με παράθεση