Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-05-18, 10:08
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Cool Εμπειρία με 116 5d '11

Γενικά πάει καμιά 10ετία που δεν έχω BMW προσπάθησα να πάρω ένα Ε46 fl m-pack που το είχα άχτι (το κουπέ αλλά και το σεντάν μ'αρέσει υπερβολικά και θα βόλευε και την οικογένεια) αλλά μια η βλακεία που βαράει το κόσμο, μία η άτιμη κρίση που εξαφάνισε σχεδόν ότι σοβαρό αμάξι υπήρχε, έπεσα σε ένα Volvo S40.
Και ερχόμαστε στα δικά μας, κάποια στιγμή λοιπόν το 2014 ο αδερφός πήρε ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο 116 5d, να σημειώσω εδώ ότι προσωπικά είχα τη χειρότερη άποψη για τον άσσο γενικά και ειδικά, απλά δε μπορούσα να βρω το γιατί να το προτιμήσει κάποιος αντί για τα μεγαλύτερα αδερφάκια του (αφού ξεπεράσει το οικονομικό). Και ερχόμαστε στο Σ/Κ που μας πέρασε.
Οικογενειακές ανάγκες λοιπόν έφεραν ένα ταξίδι μέχρι τη Καρδίτσα και ενώ στο πήγαινε ήμουν γενικά χαλαρός λόγο κόσμου, στο γύρνα ήμουν μόνος, οπότε εκεί στις στροφές πριν τη Λαμία μπόρεσα να το στρίψω όπως ήθελα. Να σημειώσω ότι το αμάξι είναι τέρμα στοκ με 40.000χλμ στο οδόμετρο. Και εδώ έρχεται η έκπληξη!!! Ρε πως στρίβει έτσι αυτό ? Είχα μπροστά μου ένα Golf V GTI και ενώ στις μικρές ευθείες έφευγε μέσα στη στροφή ο άσσος υπόδειγμα, υπόδειγμα όμως. Σιγουριά, σοβαρό τιμόνι, πληροφόρηση, δεν υπήρχε δράμα, γενικά το πλαίσιο μου άρεσε πάρα πολύ και ήταν εκεί άκαμπτο και το ένιωθες όλο σαν ένα.
Είναι πιο αποστειρωμένο από το μιατάκι ? Σίγουρα αλλά αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι δεν είναι καν η sport έκδοση και το αμάξι γενικά στρίβει εντυπωσιακά καλά και σίγουρα τρομακτικά καλύτερα από ότι το περίμενα!
Μοναδικό αδύναμο σημείο που βρήκα ήταν τα φρένα (μαθημένος σε μπλε καταστάσεις, hawk blue) και χωρίς να τα σκέφτομαι ιδιαίτερα, η κούρασή τους ήρθε σχετικά γρήγορα. Όχι ανεπαρκή αλλά τακάκι θέλει σίγουρα κάτι πιο επιθετικό και θα είναι όνειρο.
Και αρχίζουν οι σκέψεις τώρα, δηλαδή το 3θυρο το 130 με m-pack πως στο καλό θα είναι ? ? ? ...............

ΥΓ: Αναφορά σε μικρές καταναλώσεις, ησυχία, όμορφο εσωτερικό δε κάνω καν βλέπεται έχω μείνει στα οδηγικά
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMWdakias : 30-05-18 στις 10:11
Απάντηση με παράθεση