Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-08-19, 22:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas71 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά και χαρά σε όλους.
Απο τήν 1η μέρα αυτό το αμάξι τίνει να με συναρπάζει και να με εκπλήσει όπως εχω πει και σε καποια προηγούμενα ποστ....
Μοντ. 2002 / 1.6 / Facelift / N40B16A
Απο 1η σε 2α αλλαγή ακούω για 1'' πυράκια το ίδιο και απο 2α σε 3η ειδικά αν είναι λίγο ανηφόρα.
Επίσης οταν αποφασίσω να το ανοίξω στόν δρόμο κατα τήν αλλαγή τών ταχυτήτων την ώρα που αφήνω τον συμπλέκτη ενα ελαφρύ βύθισμα σαν κομπιασμα αλλα μετά απο ελάχιστο χρόνο πάει κανονικά.
Κανένα λαμπάκι μηχανής αναμένο και κανένα προβλημα απο το διαγνωστικό ....
Προανάφλεξη, ακόμα και σποραδική καταγράφεται στον εγκέφαλο.
Επειδή το όχημα μπορεί να κάψει και 92 οκτάνια χωρίς πρόβλημα, και επειδή σου κομπιάζει,
μάλλον διάκενο βαλβίδων ή στιγμιαία μέτρηση καυσαερίων είναι είναι το θέμα σου.
(το δεύτερο παίζει μετρητής αέρα, λ, κατάσταση καταλύτη, εξάτμισης, φίλτρων αέρα / καυσίμου, μπουζί)
Θα δου φανεί κουλό, αλλά το κόμπιασμα παίζει να είναι από τα πίσω ελαστικά που δεν έχουν καλή πρόσφυση.
Ξέρω δεν βοηθάω, αλλά αυτή είναι η γενική εικόνα...
Εγώ θα ξεκινούσα απο τα πίσω λάστιχα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση