Θέμα: RX8
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #97  
Παλιά 12-07-11, 15:30
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rotaryPilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αθήνα - Θεσσαλονίκη με 1 ντεπόζιτο έκανε φίλος μου με 8αρι. Νομίζω δεν είναι άσχημα για ταξίδι με sport car. Πίσω τώρα χωράει και ψηλότερος αφού πολλές φορές μεταφέρω φίλους μου που είναι 1.85. Απλά λόγω της φύσης του μπακετ καθίσματος είσαι στενά αλλά χωράς.
Εγω νομιζω απο την αλλη οτι δεν ειναι και τοσο καλα. Ας μιλησουν τα μαθηματικα.
Το RX8 εχει ντεπόζιτο 60,5 λιτρων. Η αποσταση Αθηνα - Θεσσαλονικη ειναι επισημα 515 χλμ. Εαν υπολογισουμε αυτες τις τιμες ο φιλος σου ειχε καταναλωση 11.65 λιτρα στα 100 χλμ. Μια τιμη καταναλωσης σχετικα κοντα με τα παραπανω νήματα που αναφερουν για το RX8 περιπου 12 με 13 lt/100 σε ταξιδι. (φαντάζομαι με οριο τα 120 km/h οπου εκει ολα τα αυτοκινητα εχουν το μεγαλύτερο λογο αποδοσης - οικονομιας.).

Απο την αλλα ενα Μ3 με το ιδιο στυλ οδηγησης στην εθνικη εχει κατανάλωση περι τα 8lt/100kh. Απο ενα γρηγορο υπολογισμό προκυπτει οτι για 515 χλμ θελει 41,5 λιτρα καυσιμου. Μια διαφορα 20 λιτρων. Με την σημερινη αξια της βενζινης 1,64λτ αυτη η διαφορα σε χρηματα ήτοι 32,4 ευρω, για να πας και αλλα τοσα για να ερθεις, συνολον 64,8 ευρω. Δηλαδή 39,5 λιτρα βενζινης. Μια διαφορα που ισοδυναμεί με 493,75 χλμ. ...Κανεις σχεδόν αλλο ενα ταξιδι...

Απο την αλλη η τραγικη ειρωνια ειναι οτι το ταπεινο μου 18αρι καταναλώνει σχεδον τα ιδια 7,5 με 8 και αυτο γιατι αλλα ζορια εχει ενας 3,2l να κουνησει την καροτσα των 1380 κιλων και αλλο ζορι τραβαει ο μικρος 1,8l 18 ετιας.

Απο την αλλη για την πισω θεση ημουν ξεκαθαρος, Το οτι χωρας,, χωρας απλα εχεις περιορισμενο χωρο για τα ποδια, νιωθεις στριμωγμένος και εχεις ελαχιστη ορατοτητα εξω. 5 ωρες ταξιδι ετσι δεν τις κανεις με ανεση..

Να τονισω οτι το RX8 μου αρεσει και δεν το κατακρινω, απλα οπως ειπα και παραπανω αλλο το ενα αλλο το αλλο,

Φιλικα παντα.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση