Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-09-15, 11:29
spyros e46 Ο χρήστης spyros e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-05-2013
Μηνύματα: 172
spyros e46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Soum Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανέρχομαι στο θεμα.
Έλεγξα ολα τα σωληνάκια με βάση τις συμβουλές του rapid fast. Δεν ηταν καποιο κομμένο. Έλεγξα φούσκα μαπ και τις Φλάντζα πεταλούδας.
Ολα ηταν κανονικα και το προβλημα συνέχιζε. Ετσι πηρα το ρίσκο να πειραματιστώ με τη βίδα που υπαρχει πανω στην πεταλούδα η οποία ρυθμίζει το ρελαντί; Το άνοιγμα της πεταλούδας; Δεν ξερω αλλα καπως το διόρθωσα αφου αν το ξεσφίγγα ώστε να εχω το επιθυμητό ρελαντί η πεταλούδα δεν άνοιγε. Το άφησα λογο πριν και ειναι κάπου στις 900. Τα κλωτσηματα ισως να διορθώθηκαν καπως αλλα δεν μπορω να πω με σιγουριά αφου δεν ειχα δρόμο να το δοκιμάσω.
Υπαρχει περίπτωση να φταίει η πεταλούδα ώστε αν ηταν καλη οσο ξεσφίγγα θα ρύθμιζε χωρις να κολλάει; Εχετε κατι αλλο κατα νου; Επισης για τα κλωτσηματα μπορει να φταίει ο λάμδα ;
Να διευκρινήσω οτι ρωτάω γιατι θελω να μάθω και να μπορω να ψάχνω μονος μου το αμαξι γιατι το γουσταρω, και οχι να πορευτώ το μηχανικό και τα λεφτα. Φυσικα αν δεν το λύσω τις επόμενες μερες θα το παω σε καποιο γνωστή μάστορα.
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Για τα κλωτσιματα κοιτά λιγο και τους πολλαπλασιαστές. Είχα και εγω παρόμοιο θέμα και είχε σπάσει σε έναν πολλαπλασιαστή ενα μικρό κομμάτι πλαστικού που ειναι εκει που κουμπώνει με το μπουζί . Τον άλλαξα και ήταν μια χαρα μετα.
Απάντηση με παράθεση