Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 07-02-11, 22:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μια σημαντική ερώτηση...την κυριακή που μας πέρασε κέρωσα το αμάξι μου.την πιό περασμένη εβδομάδα το πέρασα αλοιφή για τις αράχνες. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι να αναφερθεί πως πρέπει να μονοθούν τα μέρη του αμαξώματος τα οποία ΔΕΝ έιναι χρωματισμένα.παράδειγμα λάστιχα παρμπρίζ .Επειδή βιαζόμουν να δώ το αποτέλεσμα εγώ δέν το μόνωσα με αποτέλεσμα σε μερικά σημεία κ πιό συγκεκριμένα τα λάστιχα που περιβάλουν την ηλιοροφή του αυτοκινήτου μου να ασπρίσουν ελαφρώς.... τί κάνω σε αυτή την περίπτωση? ευχαριστώ προκαταβολικά...
ΥΓ. έδειξε το χρώμα. φάνηκε η γυαλάδα ρε παιδί μου....
Θάνο, δεν προκαλούν όλα τα κεριά προβλήματα στις τσιμούχες και τα ελαστικά. Για παράδειγμα, τα κεριά της collinite όχι μόνο δεν τους δίνουν αυτή την ξεβαμμένη όψη, αλλά τα κάνουν να φαίνονται και πιο γυαλιστερά.
Ωστόσο, πράγματι πολλά κεριά αφήνουν τέτοιες ασπρίλες και γι'αυτό καλό είναι να μονώνουμε διάφορα ελαστικά μέρη, αλλά και εγκοπές απ'όπου δεν αφαιρείται εύκολα το κερί (πχ χερούλια σε πόρτες κλπ).

Αυτό που πρέπει τώρα να κάνεις, είναι να καθαρίσεις καλά τα ελαστικά με ένα APC (all purpose cleaner) όπως της Meguiars ή της Insta και στη συνέχεια να περάσεις κάποιο γαλάκτωμα για τα trims, όπως το Μ40 της Meguiars. Μπορείς με ένα μηχάνημα θερμού αέρα να ζεστάνεις λίγο τα ελαστικά, ώστε να ανοίξουν οι πόροι τους και να απορροφήσουν καλύτερα το γαλάκτωμα αυξάνοντας και τη διάρκεια του, αλλά και χωρίς αυτό μια χαρά θα είναι το αποτέλεσμα.
Λογικά, με αυτή τη διαδικασία τα ελαστικά θα καθαρίσουν πλήρως και θα δείχνουν σαν καινούρια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση