Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #122  
Παλιά 24-04-13, 00:56
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Ενημέρωση συνέχεια

Με καθυστέρηση λόγω φόρτου εργασίας ενημερώνω.

Μετά από 1 μήνα καλής λειτουργίας ξανά ρεταρίσματα. Το πρόβλημα αυτή τη φορά ήταν πρόβλημα στο 4ο μπεκ του υγραερίου. Έγινε η αλλαγή ξανά ρύθμιση και πάλι όλα καλά. Στο μεταξύ και επειδή στα ρεταρίσματα άνοιξε λαμπάκι μηχανής και καταγράφηκε 2-3 φορές βλάβη στο θερμοστάτη έγινε και εκεί αλλαγή. Κόστος 117 ευρώ συνολικά στο Carlo.

Μέση κατανάλωση μετά από νέες μετρήσεις 12-12,5 λίτρα σταθερά από 10,5 με 11 της βενζίνης.

Σήμερα πρόσθεσα 600 ml λάδι μετά από κίτρινο λαμπάκι χαμηλής στάθμης. Δεδομένου ότι μέχρι σήμερα δεν συνήθιζα να προσθέτω μεταξύ των αλλαγών λαδιού κάθε 10000 χλμ ελπίζω να μην πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ. Ίσως βέβαια να είναι σύμπτωση αφού σε κάθε αλλαγή είμαι μπροστά και τους λέω να μην βάζουν παραπάνω οπότε μπορεί να ήταν από την αρχή χαμηλά. Ίσως πάλι να είναι φυσιολογικό αφού πλέον η καύση με υγραέριο έχει σημαντικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Τέλος τα κομπιάσματα και τα σβησίματα δεν έχουν διορθωθεί πλήρως αλλά έχουν βελτιωθεί σε ένα ποσοστό 90% θα έλεγα. Πχ κομπιάσματα έχω μερικές φορές σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και τις στροφές κάτω από 1500. Το σβήσιμο μου κάνει συνήθως στην όπισθεν σε μανούβρες παρκαρίσματος και όχι πλέον σε στάση από κίνηση. Αυτό καμιά φορά αλλά πολύ ποιο σπάνια το κάνει και στη βενζίνη. Μου πρότειναν να αλλάξω μοτέρ ρελαντί. Εσείς τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση