Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #412  
Παλιά 18-05-17, 09:06
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Κάνετε λάθος για το 25%
Παίζει ρόλο η στιγμή που έγινε η μετατροπή.
Αν την επέτρεπε ή όχι εκείνη τη δεδομένη στιγμή η νομοθεσία.
Εγώ νομιμότατα ανέβασα απο τα 1800, στα 2000 κυβικά το αυτοκίνητο μου.
Το ίδιο νομιμότατα ανέβασα απο τα 2000 στα 3500 το ίδιο αυτοκίνητο 2 χρόνια μετά.
Το ίδιο νομιμότατα κατέβασα τα κυβικά μου απο 3500 σε 1800 το δίμηνο που έκανα
ανακατασκευή το μοτέρ μου.
Το ίδιο νομιμότατα ξαναανέβασα απο τα 1800 στα 3500 όταν φόρεσα πίσω το ανακατασκευασμένο μοτεράκι.
Ο υποκυβισμός του οχήματος έγινε επαναφέροντας το αυτοκίνητο στην αρχική του εργοστασιακή κατάσταση και επιτρεπόταν.
Εδώ να τονίσω το εξής:
Αν είχα καταλάβει σωστά, δεν προβλεπόταν ο υποκυβισμός στα χαρτιά ενός αυτοκινήτου.
Δηλαδή, εάν ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών ήθελε να βάλει μικρότερο μοτέρ, επειδή αντιμετώπισε καταστροφική βλάβη αλλά δεν έβρισκε αυτό το ίδιο μοτέρ, ο νόμος δεν προέβλεπε πουθενά, και δεν ανέφερε πουθενά ότι ήταν δυνατή η μετατροπή προς χαμηλότερα κυβικά.
Σε σχετική ερώτηση που είχα κάνει στο υπουργείο (ναι, έχω ακόμα το επίσημο χαρτί κάπου κρατημένο) η απάντηση ήταν οτι το όχημα θα συνεχίζει να εμφανίζεται με την αρχική εισαχθείσα φορολογηθείσα ισχύ, θα φορολογείται με αυτή, θα ασφαλίζεται με αυτή άσχετα εάν υποκιβιστεί και δηλωθεί αριθμός κινητήρα μικρότερου κυβισμού.
Οπως ανέφερε παρακάτω μάλιστα αν θυμάμαι σωστά, για να ταυτίζονται τα κυβικά με τους φορολογήσιμους ίππους, θα έπρεπε να γίνει το αυτοκίνητο διαγραφή και κατόπιν εκ νέου διαδικασία εκτελωνισμού με τον νέο κυβισμό.
Σε όλο το έγγραφο, δεν απάντησε καθόλου στο τεχνικό κομμάτι, δηλαδή αν το μηχανολογικό θα δεχόταν ως ορθή τη μετατροπή σε χαμηλότερα κυβικά.
Άλλωστε εγώ είχα αποτανθεί στο υπουργείο οικονομικών.
Άφηνε όμως ξεκάθαρο παράθυρο ότι γίνεται, αλλά αν και μόνο αν, το φορολογικό κομμάτι της μετατροπής παρέμενε το ίδιο.
Στο δικό σας θέμα τώρα καθαρά..
Εφόσον υποβιβάστηκε στα κυβικά το όχημα, μπορεί να έρθει και στην προγενέστερη του κατάσταση.
Αυτό είναι δεδομένο, ότι και να γίνει.
Φορολογικά όμως, θα πρέπει για τα έτη που τα τέλη του και ο φόρος του ήταν χαμηλωμένος, να καλυφθεί όλο το ποσό της διαφοράς, και μάλιστα με πρόστιμο.
Αυτό ξεκάθαρα απαγορευόταν να συμβεί.
Είναι φανερή καταστρατήγηση του νόμου, αλλά ταυτόχρονα και φορολογική απάτη.
Δεν απαγορευόταν ο υποκιβισμός, δεν προβλεπόταν ομοίως.
Αλλά απαγορευόταν σε οποιαδήποτε περίπτωση να μειωθούν οι φορολογήσιμοι ίπποι του οχήματος και τα τεκμαρτά στην δήλωση εισοδήματος.

Αυτή είναι η άποψη μου επι του θέματος.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση