Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-06-10, 14:50
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον...
Ειχα τα Pirelli Eufori@ πρωτης τοποθετησης απ το εργοστασιο και δεν ειχα μεινει καθολου ικανοποιημενος. Πολυ σκληρα λαστιχα, φαγωθηκαν γρηγορα και στο τελος της ζωης τους σε βρεγμενο ηταν εως επικινδυνα, ασε που ηταν και πολυ θορυβωδη.
Continental εβαλα μετα αλλα ΟΧΙ SSR, συμβατικα, για τα συμβατικα εχω να πω καλα λογια, τωρα για SSR δε μπορω να φερω γνωμη. Αν ειναι περιπου σα τα συμβατικα αντε λιγο πιο σκληρα τοτε θα εχεις υποδειγματικο λαστιχο ειδικα σε βρεγμενο.
Τωρα φοραω τα Bridgestone Potenza rft RE050A, παρα πολυ καλα λαστιχα, εμεινα εκπληκτος οτι επιτελους η Bridgestone, εφτιαξε αρκετα ανετα λαστιχα και οχι κουτσουρα και ας ειναι rft, τα τελευταιας τεχνολογιας rft ειναι πολυ καλοφτιαγμενα λαστιχα. Στα μειον αυτου του ελαστικου ειναι ο αυξημενος θορυβος κυλισης, λιγοτερος απ τα Pirelli Eufori@ αλλα περισσοτερος απ τα Continental Sport Contact 2 τα συμβατικα. Επισης αργουν λιγακι να ζεσταθουν αλλα αμα ζεσταθουν τ αμαξι βεντουζαρει κατω σε στεγνο κι ας ειναι και σχετικα γλιστερο οδοστρωμα αλλα και παρα πολυ καλη συμπεριφορα σε βρεγμενο. Προσφατα εκανα και μια μινι δοκιμη τους, πατησα φρενο αποτομα σε δρομο που ηταν οι 2 αριστερες ροδες σε νερα και οι δεξιες σε στεγνο, το αυτοκινητο φερθηκε υποδειγματικα, τα λαστιχα αφου ηταν και καλα ζεσταμενα συνεργαστηκαν αψογα με τα ηλεκτρονικα ευσταθειας και φρεναραν οπως και οσο επρεπε. Επισης τα Bridgestone φαινεται να 'δουλευουν' πολυ καλα με την 'M' αναρτηση και το αυτοκινητο ειναι σταθερο με σαφες τιμονι, κοφτερο αλλα συναμα και ανετο, στιβαρο και ασφαλες.
Τα λαστιχα για τα οποια αναφερομαι εχουν τον ιδιο δεικτη ταχυτητας και φορτιου με αυτα που ρωτας εσυ και τα εχω τοποθετημενα στον πισω αξονα. Μπροστα εχω 205/50/17 89V.
Εαν το αυτοκινητο δεν εχει δυνατοτητα κινησης πανω απο 230-240 χαω, και το φορτωνεις νορμαλ δε θα σου προτεινα να ανεβεις σε δεικτη ταχυτητας αλλα και φορτιου αν το σκεφτεις ποτε. Ετσι ανεβαζεις το μπατζετ σου χωρις λογο.
Παντως απο θεματα τιμων αλλα και διαθεσιμοτητας στο ιντερνετ γι αυτα τα λαστιχα, ειδα οτι ειτε η διαφορα τιμης σε σχεση με ενα βουλκανιζατερ ηταν πολυ μικρη της ταξης των 20€ περιπου και μαλιστα σε καποιο σαιτ δεν υπηρχαν και διαθεσιμα σε διαστασεις και δεικτες που ηθελα εγω. Αν δε σου ειναι κοπος ρωτα και σε ορισμενα λαστιχαδικα να παρεις τιμες.
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι. Συγγνωμη για το μακρυ ποστ.
Απάντηση με παράθεση