Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 14-09-10, 23:11
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.
Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα και ισως να εχεις δικιο σ αυτο που λες γιατι ουσαιαστικα αυτο το καλωδιο στην ακρη του εχει μια επαφη που κατω απο καποιο οριο φθορας ακουμπαει και κανει επαφη και τοτε αναβει ενδειξη κοκκινη για τα φρενα που δεν σβηνει στο BC εκτος απ την κοκκινη ενδειξη οτι εχουμε υπερβει το οριο για σερβις. Μου ειχε τυχει μια φορα στα μπροστα φρενα. Ειδα ομως και το καλωδιο που ειχε πανω τωρα και αν και δεν ειχε ενεργοποιηθει η επαφη, η ακρη του που ειναι η επαφη ηταν σα χαλασμενη, λιωμενη με καποια κοματακια σα σπασμενα, σα να ελειπαν, δε ξερω κι εγω πως και τι, ουτε ρωτησα εκει στο συνεργειο οποτε το αλλαξαν χωρις να ρωτησω κι εγω περαιτερω πληροφοριες. Ουτως ή αλλως το κοστος του καλωδιου πανω απο 15€ δεν ειναι, οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω θεμα για ενα τοσο φτηνο ανταλλακτικο.
Απάντηση με παράθεση