Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-01-13, 23:39
PanosB Ο χρήστης PanosB δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 82
PanosB is on a distinguished road
Φίλε Wolfman μου είχε συμβεί και εμένα ανάλογο περιστατικό πριν τρία χρόνια περίπου. Εμένα βέβαια το χτύπημα δεν ήταν πολύ μεγάλο αλλά μια λακουβίτσα διαμέτρου περίπου 2 χιλιοστών και χωρίς καμία ρωγμή. Έκανα επισκευή και επειδή είχα κάλυψη για θραύση κρυστάλλων δεν πλήρωσα τίποτα αλλά ούτε και έτρεξα καθόλου. Συμπλήρωσα εκεί κάποια έντυπα και μια εξουσιοδότηση και θα αναλάμβανε η εταιρεία που μου έκανε την επισκευή να αποζημιωθεί χωρίς να ασχοληθώ εγώ.
Απο εκεί και πέρα αρχικά μίλα με τον ασφαλιστή σου να σου πεί την διαδικασία και με ποιά συνεργεία επισκευής παρμπρίζ συνεργάζεται η ασφαλιστική που έχεις. Εγώ την επισκευή την έκανα στην Carglass και απο τι είδα είχανε συνεργασία με τις πιο πολλές ασφαλιστικές (είχαν πίσω απο το γκισέ συρτάρια με αιτήσεις για κάθε ασφαλιστική και όπως τα χάζευα για να περάσει η ώρα είδα τα περισσότερα ονόματα ασφαλιστικών εταιρειών - τουλάχιστον των πιο γνωστών). Προφανώς όμως θα συνεργάζονται και με άλλα συνεργεία. Στη συνέχεια πήγαινε στο συνεργείο που θα επιλέξεις και εκεί θα κρίνουν την έκταση της ζημιάς και αν επιδέχεται επισκευή ή πας απευθείας για αντικατάσταση.
Όπως λένε και οι φίλοι παραπάνω και εγώ θα πρότεινα καλύτερα αντικατάσταση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και εμένα μου είχαν πεί τότε οτι αν ήθελα είχα το δικαίωμα αντικατάστασης αλλά επέλεξα την επισκευή για δυο λόγους. Πρώτων οτι για αντικατάσταση έπρεπε να αφήσω ουσιαστικά το πρωί στο συνεργείο το αμάξι και να περάσω να το πάρω μεσημέρι - απόγευμα, και αυτό διότι έπρεπε να πάνε στην αντιπροσωπεία να πάρουν παρπριζ και να το φέρουν να το βάλουν. Απο τι είδα είχανε κάποιο στοκ σε κάποιες θήκες αλλά προφανώς δεν είναι δυνατόν να έχουν στοκ για όλα τα αυτοκίνητα εκεί. Εγώ εκείνη την εποχή πνιγόμουν στην δουλειά (δεν μας είχε πιάσει η κρίση ακόμα να έχουμε άπειρο χρόνο... ) οπότε δεν μπορούσα να αφήσω το αμάξι εκεί. Ο δεύτερος λόγος ήταν οτι είχε την διαδικασία (όπως λέει η νομοθεσία) του να σου κόψουν το κομμάτι απο το τζάμι που είναι κολημένο το σήμα των τελών κυκλοφορίας και να τρέχεις στην εφορία να σου δώσουν άλλο. Οπότε μιας και η δικιά μου ζημιά δεν ήταν μεγάλη προτίμησα να το επισκευάσω. Αν δεν έχεις πρόβλημα όμως να αφήσεις το αμάξι εκεί κάποιες ώρες (ή αν είσαι τυχερός και σου φέρουν το παρπριζ αμέσως) και καθώς σηματάκι τελών δεν υπάρχει αυτοκόλητο πλέον για να τρέχεις στις εφορίες, προτίμησε την αντικατάσταση για να είσαι ήσυχος.
Εμένα μου έκαναν επισκευή με ριτίνη και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Φένεται μόνο ένα μικρό σημαδάκι εκεί που ήταν η ζημιά που όμως πρέπει να ξέρεις που να κοιτάξεις για να το δείς αλλιώς δεν το παίρνει χαμπάρι κανείς (εκτός απο κανέναν μεγάλο ψείρα...). Ακόμα και με το δάχτυλο να περάσεις απο επάνω δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Επίσης μου έδωσαν και ένα καρτελάκι για εγγύηση που είναι εφ' ορου ζωής...!
Α επίσης κάτι τελευταίο. Μου έλεγε τότε ο ασφαλιστής μου οτι υπάρχουν και κάποιες εταιρείες επισκευής παρπριζ που έρχονται και κάνουν την επισκευή στον χώρο του πελάτη. Δεν ξέρω ποιες αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρείς.
Απάντηση με παράθεση