Θέμα: S54 stage 1
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 09-10-07, 15:09
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια μικρή διόρθωση: Το short shifter απλά μειώνει ελαφρώς το χρόνο των αλλαγών και δεν κρατάει τις στροφές ψηλότερα. Οι στροφές πάνε πάντα στο σημείο που τους υποδεικνύει η σχέση και η ταχύτητα του αυτοκινήτου.
H μέιωση του χρόνου αλλαγών ισοδυναμεί με λιγότερο χρόνο πατημένο συμπλέκτη που ισοδυναμεί με λιγότερο χρόνο χωρίς γκάζι που ισοδυναμεί με λιγότερη πτώση ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ που ισοδυναμεί με λιγότερη πτώση στροφών ...

π.χ.

Αλλάζω από 2α σε 3η στις 8000 rpm = 100,8 km/h (στο δικό μου αμάξι)

Με ΜΗΔΕΝΙΚΟ χρόνο αλλαγής (0 σεκ πάτημα συμπλέκτη κτλ τκλ ) θα κουμπώσει τρίτη στα 100,8 km/h = 5260 rpm

Mε (ας πούμε) 2 σεκ (κουλός ???) χρόνο αλλαγής η ταχύτητα την ώρα που θα κουμπωθεί η τρίτη θα είναι ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100,8 km/h π.χ. 96 km/h που ισοδυναμεί με 5050 rpm περίπου ....

Προφανώς ο χρόνος αλλαγής ΔΕΝ είναι μηδέν αλλά ούτε και 2 σεκ ... είναι περίπου 0.2 με 0.4 σεκ ... πάντως όσο πιό γρήγορα γίνει ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ θα πέσουν οι στροφές (σε σχέση με το ιδανικό = αλλαγή σε μηδέν σεκ) ....

Αυτό εννούσα ...

Ο Στράτος έχει δίκιο και στο θέμα των συμβιβασμών που κάνεις ...

Μερικά παραδέιγματα ...

*το βολάν στο ρελαντί κάνει σα μ@λ@κία ... και όλοι νομίζουν ότι έχει χαλάσει το μοτέρ χιχιχιχι
*η ελέυθερη εξαγωγή (cat - μεσαίο - τελικό) μεταφέρει ΠΟΛΥ θόρυβο στην καμπίνα ... δεν είναι καλό να βγείς με γκομενάκι και στο φανάρι να κάνει σα να χάλασε στις μεσαίες να βουίζει και στις ψηλές να ΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ... "τι είπες μωρό μου ???" ... "πώς ?? " ... "α ναι ... rock fm θα ακούγαμε αν δεν βαράγα 8άρες..."
*Το airbox με το alpha-n κάνει ΤΡΕΛΑ πορωτικό θόρυβο , καλύπτει και το rasp του μεσαίου στα χαμηλά όταν ΡΟΥΦΑΕΙ, και ψηλά κάνει σαν πριόνι ... αλλά χειροτερεύει τη συνολική φασαρία ...
*Η κατανάλωση είναι για πλάκα 17 ακόμα και με ημινορμάλ οδήγηση

Και μερικά θετικά

*Με το κοντό διαφορικό μπάζεις μια 4η σε όλη τη Βουλιαγμένης και με το δεξί χέρι πλεόν ασχολείσαι με ΑΛΛΑ πράγματα και όχι με αλλαγές ταχυτήτων .. εχμμ ... καλή φάση λέμε
*Γυρίζει το γ@μήδι με μία σχέση ΠΑΝΩ ... χιχιχι
*Τρομάζεις τους καυλωτές με τα γάμπριο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
... αλλά ελέω κάποιων ασυνείδητων δεν έχω το αμάξι στην κατοχή μου για να μπορέσω να μιλήσω με νούμερα και κατόπιν δοκιμών....

εις το επανειδείν λοιπόν με νέα πιο ενδιαφέροντα.......
Να γίνει η τοποθέτηση των σωστών ανταλακτικών και να βγεί το γ@μήδι το ΠΡΙΟΝΙ ... ΛΕΩ ... περιμένω το thread ...

stg 3 σε κάτι που παλιά ήταν S54 ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 09-10-07 στις 17:56
Απάντηση με παράθεση