Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #57  
Παλιά 07-01-12, 16:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kefalismos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις χρονολογίες δε ξέρω να σου πω πολλά . Δεν υπάρχει κ νόημα έτσι κ αλλιώς , παίρνει κανείς τον αριθμό πλαισίου και βλέπει για το εκάστοτε αυτοκίνητο γιατί μερικοί κωδικοί βγαίναν και ταυτόχρονα .

Λοιπόν για να ξεμπερδευτείς με τους κωδικούς ...
Το Ν40 σχετίζεται με το Ν45 με τον τελευταίο να είναι ο διάδοχος ( σαν facelift μηχανής δες το ) . Αυτοί οι 2 είναι 1.600 . . Kανείς από αυτους δεν έχει βαλβετρόνικ , είναι παρεμφερείς , κάποιες διαφορές στα κράματα τις κυλινδροκεφαλής έχουν από όσο ξέρω και κάτι μικροδιαφορές στην ηλεκτρονική μονάδα ίσως και συμπίεση ( το έχω διαβάσει κάπου αλλά δεν διευκρίνιζε ) κτλ με λίγα λόγια για τον απλό οδηγό ΔΕΝ έχουν διαφορά .[I] Αυτοί οι 2 βγήκαν για τις χώρες που έχουν φορολόγιση με τα κυβικά , όπως η Ελλάδα , και χρησιμοποίηθηκαν μόνο σε αυτές τις χώρες . Για τις άλλες δεν υπάρχουν ![/I]

Στα λέω απλά ελπίζω να ξεμπερδευτείς !
Αυτο που λες για φορολογιες και οτι δεν υπαρχουν στις αλλες χωρες απλα δεν ισχυει! Εγω αγορασα την 116i με κινητηρα Ν45Β16, στη Γερμανια, ως κατοικος Γερμανιας το 2004. Την παρειγγηλα εκει, την παρελαβα εκει και την ειχα εκει με Γερμανικες πινακιδες κανονικα για 2 και κατι χρονια εως που επαναπατριστηκα. (δυστυχως, αλλα αυτο ειναι για αλλο θεμα!).

Επισης σε ταξιδια που εκανα σχεδον σε ολη την Ευρωπη εβλεπα 116i προ και μετα φ/λ και με τους 2 διαφορετικους κινητηρες 1600 κυβικων (με τα 115 και με τα 122 αλογα), σε ολες σχεδον τις Ευρωπαικες χωρες που πηγα.
Απλα εκει στην Ευρωπη δεν πουλησαν τοσο πολυ, λιγοτερο ακομα οι 3αρες, επειδη αγοραζαν ολοι σχεδον ντηζελ! Και εβλεπες ως επι των πλειστων 118d, 120d, 320d προ και μετα φ/λ αλλα και πολλα μεγαλυτερα μοντελα (6κυλ. ντηζελ και βενζινης)
Απάντηση με παράθεση