Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 08-01-12, 01:36
Το avatar του χρήστη Xristis_Smpena
Xristis_Smpena Ο χρήστης Xristis_Smpena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Μηνύματα: 65
Xristis_Smpena is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λες για φορολογιες και οτι δεν υπαρχουν στις αλλες χωρες απλα δεν ισχυει! Εγω αγορασα την 116i με κινητηρα Ν45Β16, στη Γερμανια, ως κατοικος Γερμανιας το 2004. Την παρειγγηλα εκει, την παρελαβα εκει και την ειχα εκει με Γερμανικες πινακιδες κανονικα για 2 και κατι χρονια εως που επαναπατριστηκα. (δυστυχως, αλλα αυτο ειναι για αλλο θεμα!).

Επισης σε ταξιδια που εκανα σχεδον σε ολη την Ευρωπη εβλεπα 116i προ και μετα φ/λ και με τους 2 διαφορετικους κινητηρες 1600 κυβικων (με τα 115 και με τα 122 αλογα), σε ολες σχεδον τις Ευρωπαικες χωρες που πηγα.
Απλα εκει στην Ευρωπη δεν πουλησαν τοσο πολυ, λιγοτερο ακομα οι 3αρες, επειδη αγοραζαν ολοι σχεδον ντηζελ! Και εβλεπες ως επι των πλειστων 118d, 120d, 320d προ και μετα φ/λ αλλα και πολλα μεγαλυτερα μοντελα (6κυλ. ντηζελ και βενζινης)
Nαι για Ε46 ηταν η ερωτηση που απαντησε ο φιλος. Απλα ο Ν40 οπως βλεπω ηρθε και εφυγε Υπερβολικα γρηγορα.
Ενα μοτερ εχει διαρκεια παραγωγης μια 10 ετια για πλακα και αυτο με ανυσηχει. Εχω και στο μυαλο μου το σπασιμο του προηγουμενου..
Απάντηση με παράθεση