Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 18-10-09, 16:12
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis7_10 Εμφάνιση μηνυμάτων
+100%

Αν είναι να αλλάξω ανάρτηση, ελατήρια κτλ μονο και μονο για να βάλω συμβατικά να μου λείπει...
Που λεέι ο λόγος στην τελική θα περιμένω να φθαρούν τα αμορτισερ και τότε μπορεί να κάνω την κίνηση....
Αν βεβαια μέχρι τότε τα run flat παραμένουν τα ίδια σε τεχνολογια και δεν έχουν βγει καλύτερα.
Αποψη μου είναι οτι η BMW μας εριξε σε αυτό το θέμα. Θα προτιμούσα από την αρχη ένα αυτοκίνητο στημένο με συμβατικά ελαστικά και όχι run flat....πλέον όμως τα χρήματα που πρέπει να διαθέσω για να αλλάξω τα πάντα και να βάλω συμβατικά είναι πολλά και δεν συμφερει.....

Απορία....τα παιδιά που έχουν την 3αρα και έχουν βάλει συμβατικά ελαστικά μήπως έχουν την Μ αναρτηση και 17 ελαστικά....γιατι ρε παιδία στην 1 με την συμβατική ανάρτηση και με 16αρια το αμαξι τι να κάνουμε είναι βάρκα....

Eγώ δεν είπα να αλλάξει κανείς ανάρτηση, να κάνει χαμήλωμα κλπ για να φορέσει απλά ελαστικά. Είπα ότι η διαφορά στο στήσιμο επιτυγχάνεται ΜΟΝΟ έτσι και όχι φορώντας rft. Τα rft με τη σκληρότητά τους δίνουν μια ψευδαίσθηση απολυτότητας, στην πραγματικότητα όμως δεν προσφέρουν ούτε καλύτερα κρατήματα, ούτε αίσθηση ούτε τίποτα. Αντίθετα, έχουν πιο απότομες αντιδράσεις, είναι 30-40% βαρύτερα και αργούν να ζεσταθούν σε σχέση με τα απλά. Και το κοπάνημα που προσφέρουν απλόχερα (αυτό που πολλοί μπερδεύουν με την σπορτίφ αίσθηση) δημιουργεί με τον καιρό προβλήματα και στο υπόλοιπο αυτοκίνητο.

Όλα αυτά είναι γνωστά. Τώρα είναι δικαίωμα του καθενός να διαλέγει ό,τι ελαστικό θέλει, άλλωστε σε κάποιους μπορεί να αρέσει η σκληρή αίσθηση των rft, σε άλλλους όχι κλπ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα rft ΔΕΝ είναι καλύτερα ή πιο σπορ από τα νορμάλ ελαστικά και αυτό φαίνεται και στις προτιμήσεις του κοινού (κατά κανόνα), αλλά και στα ακριβά σπορ μοντέλα που φορούν κανονικά ελαστικά. Δεν έχω να πω τίποτε παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα. Ο καθένας μπορεί να έχει προσωπική άποψη και εμπειρία, όμως κάποια πράγματα είναι αδιαμφισβήτητα.

ΥΓ το αμάξι που μπήκα και είχε αλλάξει σε συμβατικά είχε 17άρες ζάντες με απλή ανάρτηση. Η διαφορά πριν και μετά ήταν μεγάλη. Το δικό μου έχει κι αυτό 17άρες με Μ ανάρτηση και είμαι σίγουρος ότι όταν αλλάξω σε συμβατικά, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση