Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 20-11-09, 12:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...
Και πολυ καλα θα κανεις να μην ξαναπας γιατι εχει παραγινει το κακο τους με τις χρεωσεις!Λοιπον, επειδη εχω αλλαξει κι εγω πισω τακακια προσφατα, εκτος εξουσιοδοτημενου βεβαια, και ειχα και ενα προβλημα με το καλωδιο που λες, βλ. ποστ μου: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=19422&page=2
... Πηρα νεο καλωδιο απο φρενά εξω μολις 20€ και μαλιστα της εταιριας ΑΤΕ, που προμηθευει την BMW. Οποτε μπορουμε ολοι να καταλαβουμε για ποσο κοροιδα πελατες μας θεωρουν...
Αυτο με το καλωδιο παντως στη σειρα 1, για αλλες σειρες δεν ξερω, εχω μια επιφυλαξη αν θα πρεπει να αλλαζεται με καθε αλλαγη στα τακακια και τα εμπρος και τα πισω.
Εφ οσον το BC υπολογιζει τη φθορα των φρενων και μας ενημερωνει εγκαιρα να παμε να τ αλλαξουμε, αυτα τα καλωδια ειναι η τελευταια προειδοποιηση πως το τακακι εχει φτασει στο τελος της ζωης του και πως εχουμε να κανουμε λιγα χιλιομετρα μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο και με συνεση στο φρενο για να παμε γι αλλαγη.
Μου εχει τυχει λογω αργιων να βρω κλειστα τα συνεργεια και νομιζα πως ειχα λιγο ακομη τακακι στα μπροστινα, με ειχε ειδοποιησει το BC, και σε καποια φαση αναψε κοκκινη ενδειξη των φρενων που δεν εσβηνε!
Οταν ανοιξαν τα συνεργεια και πηγα να τ αλλαξω μου ειπαν πως θελει και το καλωδιο αλλαγη γιατι λογω φθορας των φρενων αυτο 'πατησε' πανω στο δισκο, ενεργοποιησε την επαφη για την κοκκινη ενδειξη οποτε παει αχρηστο.
Αν τωρα αλλαζουμε τα τακακια πριν ενεργοποιηθει αυτη η ενδειξη τοτε δε νομιζω πως θελει καθε φορα αλλαγη αυτο το καλωδιο... Τι λετε κι εσεις;..
Απάντηση με παράθεση