Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 11-10-16, 09:35
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Οι πρώτοι πολλαπλασιαστές ήταν για πέταμα και υπάρχει οδηγία αντικατάστασης τους στο service.

Το δικό μου 318ci N42B20 του 2002 μέχρι και τα 115.000 χλμ. (τέλος του 2013) που έσκασε ο 4ος δεν είχε αλλάξει παλλαπλασιαστές. Άλλαξα μόνο τον έναν και έκανα άλλα 1.000 χλμ περίπου και έσκασε και ο πρώτος. Έβαλα έναν μεταχειρισμένο που είχε ο φίλος Τάσος και μετά από 500 χλμ άρχισε πάλι να ρετάρει. Τους άλλαξα όλους με νέους και βλέπουμε. Έκανα λάθος εγώ που δεν τους άλλαξα όλους με την μία. Σιγά το πρόβλημα μετά από 11 χρόνια και 115.000 χλμ.

Στην ερώτηση του Νίκου αν το προσέχουν η απάντηση είναι απλή.
Ακολουθούν ότι λέει η bmw στα service το οποίο είναι ένα τραγικό λάθος του marketing.

Όσοι δεν ακολούθησαν την λογική αλλάζω λάδια κάθε 25.000 χλμ. αλλά κάθε 10.000 πχ δεν είχαν προβλήματα γιατί? Όσοι αλλάζουν υγρά στο διαφορικό και το σαζμάν δεν έχουν προβλήματα γιατί?

Ένα άλλο παράδειγμα:
Στα ξένα forum τα ίδια μοτέρ έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα με τα μπεκ.
Γιατί? Τι διαφορετικό έχουν εκεί?

α) βενζίνη
β) βενζίνη ή
γ) βενζίνη

Αγαπητέ tralas στέιλε μου τα στοιχεία του συνεργείου με ένα ΡΜ
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση