Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 06-03-08, 08:39
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Συμφωνω με τον φιλο μου , αλλα εν μερη ,και θετω τα δικα μου επιχειρηματα.
Το τι πραγματικα χρειαζεται ενας κινητηρας για να λειτουργει αψεγαδιαστα και αξιοπιστα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ με βελτιωμενα χαρακτηριστικα λειτουργιας.
Ο καθε κατασκευαστης στη τιμολογιακη πολιτικη που οριζει πχ σε ενα HUNDAI, που ειναι αντικειμενικα , φθηνο προιον, βαζει ενα λαδι αναλογης αξιας (λεγε με hundai oil, οπως toyota oil) προκειμενου να διατηρησει την υποσχομενη απο εκεινον αξιοπιστια που οριζει.Τωρα αν καποιος κατοχος βαλει καποιο πολυ ακριβοτερο λαδι -οχι απαραιτητα motul 300v - αυτο ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.
Σκοπος ,εκτιμω, των παιδιων που διαβαζουν τα διαφορα φορουμ δεν ειναι ειναι να επιβεβαιωσουν την δεδομενη αξιοπιστια των αυτοκινητων της bmw,συντηρωντας τα ,συμφωνα με τις προδιαγραφες και καλα, αλλα να βελτιωσουν την λειτουργια τους περα απο τα ορια που οριζει το κοστος αγορας τους.Ετσι κανενα παιδι δεν θα εβαζε συνεμπλοκ πολυουρεθανης σε 316 ,ουτε ψαλιδια απο Μ3, ουτε μπουζι ιριδιου, ουτε πανακριβα panel φιλτρα στο φιλτροκουτι ουτε,ουτε......Ουτε θα αλλαζε λαδια καθε 4000-6000χλμ και οχι καθε 15000 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η BMW KΑΙ ΚΑΘΕ BMW.......Αν κανεις τη συντηρηση της bmw ΑΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Η ΜΑΡΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΟΤΙ ΤΑ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΑ (ΤΑ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΠΟΥ ΛΕΣ) ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΥΠΟΥ MOTORKOTE δεν χρειαζονται, γιατι αν ηταν απαραιτητα οπως λες, οι εκαστοτε εταιριες θα τα χρησιμοποιουσαν ηδη στα μοτερ τους.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ (λεω εγω) !!!!!!Και λεω εγω, στα φθηνοτερα μοντελα της Bmw πραγματι μπορει να κανουν δουλεια αλλα δεν χρειαζονται λογω κοστους να χρησιμοποιηθουν , ποιος ομως γνωριζει αν ηδη στα Μ3 χρησιμοποιουνται ή η επεξεργασια των κυλινδρων ειναι τετοια ,σε αυτα τα μοντελα, που να ειναι πιο φθηνο -απαραιτητο αντισταθμισμα???
Το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΥ?? Εγω παντως οχι , αλλα ουτε απαξιωνω καθε τι προιον που κυκλοφορει χωρις να το δοκιμασω,ετσι απλα, αλλα μονο και μονο επειδη μου το ειπε καποιος καθηγητης στο πανεπιστημιο στη τεχνολογια υλικων! Ουτε dealer ειμαι, ουτε ξερολας αλλα δεν μπορω να δεχομαι επιχειρηματα αβιαστα τυπου - αυτοι ξερουν καλυτερα- για προιοντα οπως motorkote ,gpz , fuelmax κλπ .Τις προαλλες φτασαμε να αντιλογουμε για τη λειτουργια του fuelmax χρησιμοποιωντας στο λογο μας τη θεωρια του MAXWELL. ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
Κλεινοντας θα πω πως -ενω δεν γνωριζω ουτε φατσικα τον GOD -βλεπω πως και ασχοληται πολυ με τη συντηρηση του ιχ του (υπερ-λαδάς!!) αλλα και εδωσε τη σωστη διασταση στο motorkote.ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ!!!!
Παρεπιπτωντος και εγω εβαζα motul 300v αλλαζοντας το καθε 5000χλμ σε ενα ταπεινο 316 με αντιψυκτικα της evans npg+ (μηπως ΚΑΙ ΑΥΤΟ δεν βελτιωνει την ψυξη αφου δεν το προτεινει η bmw??) αλλα δεν ειπα ποτε οτι καθε τι βελτιωτικο πανω απο αυτο ειναι μπουρδα.......επειδη στην τεχνολογια υλικων τα αντιτριβικα δεν λειτουργουν ,και γιατι αν επαιζαν ,απλα θα τα χρησιμοποιουσαν οι βιομηχανιες.....Αμαν αυτες οι προδιαγραφες...και οι ελληνικες εταιριες εχουν πιστοποιηση ISO αλλα απο μεσα εχουν τις σουβλες με τα αρνια.....
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ
Τελειως Φιλικα
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση