Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3951  
Παλιά 18-01-17, 03:40
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry John αλλα δεν συμφωνω, το μοτερ αυτο δεν ειναι τοσο πιο βαρυ που να χαλαει η γεωμετρια. Τα φρενα τις Μ3 ειναι μια χαρα. Και το δικο μου το παλιο ειχε ακριβως τα ιδια πραγματα και πραγματικα δεν ειχα το παραμικρο θεμα ουτε με φρενα ουτε με αναρτηση. Βεβαια ειχε φοβερη custom coilover αλλα δουλευε απιστευτα καλα.
Αυτής της άποψης γενικά είμαι κι εγώ χωρίς όμως να έχω οδηγική εμπειρία με Ε30 Μ3 S50Β32 (έχω ωστόσο οδηγήσει E30 Alpina B6 3.5 που είναι πολύ χειρότερη από τη Μ3 σε κατανομή μάζας μπρος/πίσω, ακόμα και με S50Β32). Πάντως η διαφορά μάζας των δύο κινητήρων χωρίς γεννήτρια, μίζα και εισαγωγή αέρα δεν είναι αμελητέα: 152 - 106 = 46 kg και μάλιστα με κέντρο μάζας όχι χαμηλά. Πιθανότατα υπάρχει σημαντική δυναμική επίδραση σε ρυθμούς πίστας αλλά σε γρήγορη οδήγηση δρόμου δεν θεωρώ ότι τέτοια διαφορά είναι καταστροφική. Ωστόσο αλλαγές σε ανάρτηση πρωτίστως και φρένα δευτερευόντως ενδύκνεινται όπως υπαινίσεται ο Γιάννης για βελτιωμένη οδική συμπεριφόρα, ιδιαίτερα όταν έχεις να κάνεις με αύξηση ιπποδύναμης κατά 80-100 ίππους, ανεξάρτητα από την αυξημένη ροπή και την αύξηση της μάζας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που έκανε τέτοια τοποθέτηση κινητήρα και άφησε την ανάρτηση και τα φρένα χωρίς ενισχύσεις. Πάντως τα φρένα της Ε30 Μ3 είναι εξαιρετικά ούτως ή άλλως.

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση