Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 04-09-09, 09:38
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geobas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε92 - Περιπέτειες – ρεταρίσματα – μειωμένη απόδοση κινητήρα

--------------------------------------------------------------------------------

Περιμένοντας να έρθει ο Σεπτέμβρης για να το πάω για service και να επιμείνω στην αποκατάσταση του προβλήματος του ρεταρίσματος , πέρασα το καλοκαίρι κάνοντας αρκετά χιλιόμετρα με το πρόβλημα να παρουσιάζεται σπάνια , αλλά να υπάρχει .
Δευτέρα 31/8 στην ΕΟ Κορίνθου-Αθήνας , χτυπάνε τα κουδούνια και αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής , σβήνει , αναβοσβήνει μετά από κάποια χιλιόμετρα κ.ο.κ μέχρι που φτάνω στην κίνηση στον Πειραιά που ανάβει και μένει αναμμένο , με την μηχανή να βογκάει και το αυτοκίνητο να σέρνεται πηγαίνοντας με κάποιο κύλινδρο off . Είδα κι’ έπαθα μέχρι να φτάσω στο Παλιό Φάληρο , και πριν φτάσω σπίτι το ενδεικτικό σβήνει και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά . Τρίτη πρωί πάω Γλυφάδα για μια δουλειά στην παραλιακή άρχισε πάλι να αναβοσβήνει το ενδεικτικό της μηχανής στο γυρισμό πάω κατ’ ευθείαν Σπανό στη Συγγρού , ώρα 13.30.
Βρίσκω το αρχιμάστορα , αρχίζω τις φωνές , περιγράφω τα συμβάντα .
-- Μάλλον αλλαγή πολλαπλασιαστή θέλουμε , μου λέει . Φέρε το αύριο το πρωί να το δούμε .
-- Δεν πάω πουθενά , του λέω , το παρατάω εδώ φτιάχτε μου το αυτοκίνητο και πάρτε με τηλέφωνο όταν είναι έτοιμο να έρθω να το πάρω . Και επί τη ευκαιρία μια και έχω 22000 χιλιόμετρα (18 μήνες) κάντε μου και το πρώτο service .
Στις 12.30 σήμερα το αυτοκίνητο έτοιμο .
Service 113.87 ευρώ . με αλλαγή λαδιών και αλλαγή φίλτρου λαδιού , και κάποιες ροδέλλες.
Διάγνωση .
Στο διαγνωστικό παρουσιάστηκε
Βραχυκυκλωμένος πολλαπλασιαστής , που αλλάχτηκε . Νo charge
Σε ερώτηση μου γιά το ρετάρισμα που παρουσιαζόταν χωρίς να ανάβει το ενδεικτικό της μηχανής η απάντηση ήταν πως αν το βραχυκύκλωμα είναι στιγμιαίο !!!! κάνει το ρετάρισμα
αλλά σε κάποια φάση αν είναι διαρκείας !!!! ανάβει το ενδεικτικό και σταματάει την λειτουργία κάποιος κύλινδρος .
Μηχανικός δεν είμαι , μακράν , αλλά αυτό το στιγμιαίο και διαρκείας βραχυκύκλωμα δεν ξέρω αλλά δεν μου ακούγεται και τόσο καλά .
Το αυτοκίνητο τώρα πάει μιά χαρά . Το μέλλον θα δείξει , οπότε ίδωμεν και πράττουμε αναλόγως .

ΥΓ Να υποθέσω ότι όσοι έχουν/είχαν κατά καιρούς το πρόβλημα του ρεταρίσματος έχουν και πρόβλημα βραχυκυκλώματος πολλαπλασιαστή αλλά είναι στιγμιαίο !!! και δεν το πιάνει
το διαγνωστικό ????????
Στιγμιαίο βραχυκύκλωμα???έλεος....και απο τι βραχυκυκλώνει? υπάρχουν υγρασίες;παραπάνω ρεύμα;
Βραχυκυκλώνει γιατί είναι προβληματικός ο πολλαπλασιαστής ή γιατί κάτι δεν γίνεται σωστά απο πριν με αποτέλεσμα να την πληρώνει ο πολλαπλασιαστής; το ρωτώ γιατί αν αλλάζεις πολλαπλασιαστή και είναι αλλού η αιτία τότε δεν κάνουμε τίποτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση