Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 20-01-12, 17:15
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα ρε παιδες το χταποδι (το αφτερμαρκετ γενικα) θα δωσει καποια μικρη βελτιωση σε συνδιασμο με την εισαγωγη μ50 η' πιπεριες μεντολες?
και με γνωστο εξατμισα που μιλησα αλλα και με μελος μας μου ειπαν και οι 2 το ιδιο ακριβως πραγμα:
δεν προκειται να δεις διαφορα.σιδερο θα βγει σιδερο θα μπει.την ιδια δουλεια κανουν με το εργοστασιακο....
αλλο παιδι παλι μου ειπε οτι παιζει ρολο ειδικα στα δυνατα ατμοσφαιρικα οπως το δικο μου.
εσεις τι αποψη εχετε?(οχι τιποτα αλλο μην παει τσαμπα το 250αρι χεχε.....).
Εδώ σκέφτεσαι να πετάξεις σχεδόν χιλιάρικο για καταλύτες και λυπάσαι το 250 άρι του χταποδιού; Πάρε απόφαση τι θες να κάνεις και μέχρι πόσα θες να δώσεις. Αν θες να δυναμώσει το αμάξι σου, θα αλλάξεις τα χταπόδια, θα φορέσεις πολλαπλή Μ50 με μεγαλωμένη πεταλούδα, ένα κιτ εισαγωγής και θα ανέβεις δυναμόμετρο για ρύθμιση σε έναν καλό προγραματιστή. Θα έχεις χαλάσει 1500 ευρώ, αλλά θα έχεις αποτέλεσμα που θα σε δικαιώνει. Απλά πράγματα. Χταπόδια, πολλαπλή Μ50, πρόγραμμα υπολόγιζε +20 για πλάκα.
Προτού τα κάνεις όλα αυτά, ρίξε και ένα τεστ συμπίεσης στο μοτεράκι σου να δεις αν είναι υγιές.
Απάντηση με παράθεση