Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-05-10, 23:39
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Μου συνέβη και εμένα κάτι παρόμοιο.

Μετά από στράβωμα των δικών μου δίσκων, τα άλλαξα όλα, εμπρός και πίσω δίσκους (sebro) και τα τακάκια (ΑΤΕ).

Παρατήρησα σχεδόν αμέσως το ίδιο πρόβλημα με το τρέμουλο (σαν να ήταν λίγο στραβοί οι δίσκοι). (Στην αρχή προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι είναι η ιδέα μου γιατί ήταν και ανεπαίσθητο λόγω των ήπιων φρεναρισμάτων με ταχύτητες πόλης).

Έκανα 1300-1400 με φυσιολογική οδήγηση χωρίς υπερβολικές επιταχύνσεις και κυρίως υπερβολικές επιβραδύνσεις, (με μέση κατανάλωση 7.9lt/100km ) με σχετικά απαλά φρεναρίσματα στα οποία είχα την εντύπωση ότι κάτι μυστήριο συμβαίνει με ανεπαίσθητους κραδασμούς.
Σε ταχύτητες κάτω από 70kmh δεν συνέβαινε τίποτα.

Προχτες έκανα 2-3 δυνατά φρεναρίσματα από 180 στα 120 για να το δοκιμάσω. Αποτέλεσμα ήταν εντονότεροι κραδασμοί και στη συνέχεια οι έντονοι κραδασμοί παρέμεναν και για το υπόλοιπα 10 λεπτά της διαδρομής.
Μετά το αυτοκίνητο κρύωσε...και επανήλθε σε ελάχιστο τρέμουλο στα απαλά φρεναρίσματα (με ταχύτητα άνω των 90kmh πάντα).
Το υπόλοιπο Σαββατοκύριακο σε χαλαρές βόλτες δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο (παρέμεινε το λίγο τρέμουλο στα φρεναρίσματα με ταχύτητες άνω των 90-100kmh).

Επισκέφθηκα σήμερα το συνεργείο των φρένων όπου πηγαίνω και το δοκίμασε ο υπεύθυνος.
Το πρόβλημα εντείνεται όταν θερμαίνονται τα τακάκια. Πιθανότατα είναι από αυτά.
Θα τα αλλάξω με άλλης μάρκας και θα δούμε τις επόμενες ημέρες.
Αν υπήρχε οτιδήποτε άλλο, θα υπήρχαν κραδασμοί ίδιας έντασης από το πρώτο φρενάρισμα.

Παρεπιπτόντως (για την παρατήρηση του rapid_fast), το τιμόνι δεν τρέμει καθόλου όταν δεν φρενάρει, είτε με 10, 20, 30,... 190kmh.
Απάντηση με παράθεση