Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 07-01-08, 17:42
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Αυτό που παρατήρησα ανοίγοντας το προστατευτικό στρογγυλό λάστιχο πίσω στο φανάρι, του projectora δηλαδή, παρατήρησα ότι η βάση του projector που πάει και κάθεται η λάμπα δεν είναι Η7 !!!



Μου φάνηκε περίεργο, γιατί πάνω ακριβώς από την βάση, είναι χαραγμένο το Η7-35W και D2S.
Φυσικά με μπέρδεψε λιγάκι, από την βάση Η7 του φαναριού χωρίς projector, όπου για να βάλεις Η7 λάμπα xenon, χρειάζεσαι και τον ειδικό αντάπτορα.

Πήρα λοιπόν την λάμπα Η7 xenon και προσπάθησα να την βάλω, χωρίς τον αντάπτορα, που έχω για Η7 βάση.



Η προσπάθεια ήταν επιτυχής, η λάμπα στρογγυλοκάθησε στη βασούλα D2S και ασφαλίστηκε για να μην μας φύγει, με το γνωστό ελατήριο !

Στα φανάρια λοιπόν με projector, ΔΕΝ χρειάζεται ο αντάπτορας !

Μπαίνει η λάμπα Η7 και κάθεται όμορφα και ωραία πάνω στην βάση D2S, ακριβώς ίδια βάση που έχουν και τα μαμά φανάρια-projectors με xenon.



Φυσικά δεν κάθησα έτσι, κάτι με έτρωγε, έτσι αγκαλια το φανάρι και στο γκαραζ για μια γρήγορη δοκιμή του νεου φαναριού !

Ο projector είναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ! Τον δοκίμασα με το κινέζικο xenon-kit και η κατευθυντικότητα της δέσμης είναι απίστευτη ! Projector Rulez !

Αναμένετε φώτος για το μπάξιμο το Σαβ/κο !
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση