Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 25-06-22, 13:34
Το avatar του χρήστη koutrouj
koutrouj Ο χρήστης koutrouj δεν είναι συνδεδεμένος
E36 Lover
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Μηνύματα: 76
koutrouj is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν δεν έχεις σωστή υποπίεση, βουλιάζει το ρελαντί.
Οταν βουλιάζει το ρελαντί, ο εγκέφαλος διορθώνει με πρόσθετο καύσιμο..
Εγώ παραμένω στα θεμελιώδη της διαγνωσης..
Μετράμε τα καυσαέρια.
αν έχουμε αυξημένα καυσαέρια
έχουμε αυξημένη κατανάλωση
δεν έχουμε καυσαέρια
ελέγχουμε το οξυγόνο
αν έχουμε λανθασμένο οξυγόνο έχουμε βλαβη μαφ/λ
αν δεν έχουμε λανθασμένο οξυγόνο ελέγχουμε τις τιμές λ και μαφ να δούμε αν έχει υπερδιορθώσει ο εγκέφαλος (αν ειναι στα όρια των τιμών του φακέλου λειτουργίας)
αν είμαστε στα πάνω όρια θέλουμε μπουζί..
αν είμαστε στα κάτω όρια έχουμε τρύπα σε κολάρο υποπίεσης..
κλπ κλπ.
Γενικώς, επιμένω πάντα στα καυσαέρια, ως εκκίνηση σε οποιαδήποτε διαγνωση κινητήρα..
Rapid καλημέρα.
Λοιπόν μετά από 2 επισκέψεις σε διαφορετικά συνεργεία (εκτός αυτού που πήγαινα πάντα) εξακολουθώ να μην έχω βγάλει άκρη. Οι μετρήσεις των καυσαερίων σύμφωνα με τους μηχανικούς είναι καλές στο ρελαντί αλλά και στις 2500. "Δουλεύει άψογα το αμάξι" είπαν μάλιστα. Εγώ όμως εξακολουθώ να θεωρώ οτι η κατανάλωση είναι στον θεό. Βέβαια έχουμε αντίθετη άποψη με όλους στο πως να μετρήσω την κατανάλωση. Εγώ θεωρώ πιο σωστό από άδειο τελείως να βάλω επιβεβαιωμένη ποσότητα καυσίμου και να δω πόσα χλμ θα κάνω με αυτή. Οι μηχανικοί λένε γέμισε το κανε 100χλμ μετά ξανά γέμισε το και θα δούμε την διαφορά. Θεωρώ όμως ότι αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές μιας και κόστος λίτρου, βενζινάδικο ακόμα και από αντλία σε αντλία μπορούν να υπάρξουν διαφορές και επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Το ρεζουμέ πάντως είναι πως με πχ 20 ευρώ κάνω γύρω στα 30 χλμ εντός. Ενώ εκτός με 5η και χαμηλές στροφές μπορεί να κάνω 60-70. Έχεις καμία σκέψη να μοιραστείς μαζί μου ;
Απάντηση με παράθεση