Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 04-09-12, 19:12
dimigr73 Ο χρήστης dimigr73 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Μηνύματα: 48
dimigr73 is on a distinguished road
Μετά από μια πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, έχω να πω τα εξής:

1. Το εσωτερικό του ήταν άθικτο! Φαινόταν 100% καινούργιο (παρά τους 10-11 μήνες που το βαραίνουν).

2. Στο εξωτερικό του παρατήρησα τα εξής:

- Ένα μικρό βούλιαγμα στον ουρανό, περίπου πάνω από την πόρτα του συνοδηγού - λογικά αυτό δεν φτιάχνεται ή για να φτιαχτεί θέλει τρελλό ξήλωμα

- Μικρογρατσουνιές/ξεφτίσματα στον πίσω προφυλακτήρα

- 2-3 επιφανειακές αμυχές στο αμάξωμα (στις πόρτες) - έχει φύγει το χρώμα και φαίνεται η γκρι επικάλυψη π.χ. σα να έχει γρατσουνιστεί με κάποιο δαχτυλίδι κατά λάθος.

- Στον ουρανό άνοιξα τα καπάκια όπου συνδέεται η σχάρα και βρήκα ίχνη λευκής σκόνης, προφανώς είχε μείνει από την αλοιφή γυαλίσματος. Επίσης οι τσιμούχες των θυρών είχαν πολλούς λεκέδες, υποθέτω λόγω της αλοιφής γυαλίσματος;


Πάμε στο (πολύ σύντομο) test drive:


1. Αίσθηση αρκετά καλή. Μου έκανε εντύπωση το τίναγμα με τη 2α. Δεν έχω συνηθίσει το υποβραχιόνιο και δεν μπορώ να πω ότι έβαζα γρήγορα και με άνεση τις ταχύτητες. Επίσης, δεν μπορούσα να νιώσω στις πόσες στροφές ήταν ιδανική η αλλαγή ταχυτήτων...

2. Κρατώντας το λεβιέ ταχυτήτων, παρατήρησα τρέμουλο το οποίο γίνεται περισσότερο αισθητό με την 4η και ομολογώ με ενόχλησε (σα να ήταν υποδεέστερης μάρκας). Είναι φυσιολογικό αυτό ή το έχουν ξεσκίσει το αμάξι;

3. Στη ρύθμιση comfort, το όχημα πρότεινε αλλαγές κοντά στις 2000 σ.α.λ. Τόσο χαμηλά δικαιολογείται;


Και μια τελευταία παρατήρηση: Εάν αφήσεις το αυτοκίνητο ξεκλείδωτο, μετά από λίγο κλειδώνει πόρτες και ανεβάζει παράθυρα. Στην περίπτωση αυτή, τα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού δεν έκλεισαν εντελώς, αλλά άφησαν σχεδόν δύο δάχτυλα. Μου είπαν ότι γίνεται επίτηδες για λόγους εξαερισμού...Ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί εμένα μου φάνηκε τουλάχιστον αστείο αυτό που άκουσα...

Εάν αρνηθεί η αντιπροσωπία να το πάω σε μηχανικό για έλεγχο, πιστεύετε ότι αξίζει να συνεχίσω;
Απάντηση με παράθεση