Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #154  
Παλιά 07-03-18, 21:07
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παραμένω με την εντύπωση οτι το σφάλμα του διαγνωστικού όταν προέκυπτε λυνόταν με την αντικατάσταση του αισθητήρα θέσης βαλβίδων..
Οπως παραμένω με την εντύπωση πως δεν μπήκες στον κόπο να μετρήσεις καυσαέρια...
Οπως παραμένω με την εντύπωση οτι δεν πήγες να μετρήσεις την ταχύτητα κυλίνδρων που σου ζήτησα..
Εχω και μια βεβαιότητα να μοιραστώ μαζί σου...
Αν όλα λειτουργούν σωστά, η απώλεια υποπίεσης κανει το αυτοκίνητο να βουλιάζει σε στροφές και να σβήνει χωρίς γκάζι..Εσύ έχεις το αντίθετο φαινόμενο.. Ψάχνεις απολύτως ανάποδα... Δε θέλω να ρωτήσω τι μηχανικός είσαι, με εντυπωσιάζει πάντως οτι ψάχνεις σποραδικά και ότι δεν έχεις διαγνωστικό ειρμό...
Οπως με εντυπωσίασε που θεωρείς οτι υπάρχει βλάβη στην αντλία καυσίμου που μπορεί να κάνει το όχημα με ψεκασμό να έχει αυξημένη κατανάλωση.. Ο Ζαχαρίας το είπε καθαρά για μειωμένη ή ασταθή απόδοση απο έλλειψη παροχής....
Με τα συμφραζόμενα που πετάς που και που πάντως, (μάκα, να καθαρίσω αυτό, να βάλω χέρι και σε εκείνο) εξακολουθώ να έχω τη βεβαιότητα οτι ξέρω τι έχει το αυτοκίνητο σου..
(και κατάλαβα τι έχει όταν είπες οτι έχεις κρουζ κοντρόλ στα 90 και καίει τα άντερα του )
Εμένα καίει 4,2 στην ευθεία με 90. Αλλά έχω και σωστά μπουζί..
Πριν την αλλαγή των μπουζί στα 25.000 καίει κάπου 5.8 στην ευθεία με 90..
Προτείνω να σταματήσεις τα πειράματα..
Να πάς το αυτοκίνητο σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων..
Να σου κάνουν ένα καλό σέρβις..
Να σου καθαρίσουν και όλα τα κόλλαρα επιστροφής λαδιού..
Οταν το μοτέρ είναι σε φάσμα κάτω από τη ροπή και δεν πέφτουν οι στροφές έχουμε καυσαέρια, ή φραγή στον καταλύτη..
Μπορεί να έχουμε όμως και χαλασμένο αισθητήρα φορτίου..
Μπορεί να μην μπορούν να γυρίσουν τα επιστρεφόμενα πίσω..
Μπορεί να κατουράει όμως κάποιο μπέκ..
Βέβαια.. όλα αυτά τα εξαιρούμε στο δευτερόλεπτο, αν πάρουμε μέτρηση κυλίνδρων και ο ένας πάει σφεντόνα με κλειστή διόρθωση καυσίμου και οι άλλοι απλά ακολουθούν με διόρθωσή στο καύσιμο...
Γιατι αλλάζεις τα μπουζί στα 25.000 ; Δεν φοράς πλατινένια τετράγιδα ;
Αυτα που φοράω εγω ειναι NGK BQR6 platinum έχουν τώρα 6.000χιλιόμετρα.
BAR πίεσης 3,5
Τα μπεκ ειναι ελεγμένα πρόσφατα. Ψεκάζουν σωστά και δεν κατουράει κανένα.
Καυσαέρια δεν μέτρησα γιατι είχε πρόβλημα το μηχάνημα κανα δυο φορές που πήγα σε ενα φίλο.
Το 4,2 στα 90 δεν θυμάμαι ποτέ δεν το είδα... 235/35/19 η τουλάχιστον ποτέ δεν το πρόσεξα.
Αν ηταν βουλωμένος καταλύτης πιστεύω δεν θα πήγαινε καθόλου με 3 κυλίνδρους στην ουσια και θα είχε μεγάλο μπούκωμα.
Επίσης τα 300.000χιλ που εχω τα εχει σε ταξίδια με μέσο όρο ταχύτητας απο 120 ως 160.
Επίσης όταν κάνω reset μέσα απο το Κατράν συνέρχεται. Για λίγο.
Αυτην την φορα ομως μετά την τάπα απο πίσω δείχνει να σταθεροποιήθηκε η απόδοση. Την επόμενη φορα που θα το μπριζοσω θα βγάλω φωτογραφίες τις τιμες ανα κύλινδρο. Οι στροφές ανα λεπτό μέσο όρο 700 ως 703.
Το Σάββατο που μας έρχεται ειναι να κάνω 1000 χιλιόμετρα συνολο. Θα το δωσω στα αυτιά και πιστεύω οτι ειναι απο την εξάτμιση να πετάξει, θα το πετάξει...
πριν ξεκινήσω θα το κάνω reset και επανεκκίνηση τον εγκέφαλο απο τα όργανα και βλέπουμε ξανά.
Απάντηση με παράθεση