Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 24-10-16, 13:59
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντηση σου θα είχε κάποια ουσία εάν με κάθε αυτοκίνητο που αγόραζε κανεις έδιναν ένα χαρτί δυναμομετρισης πάγκου του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Εφόσον λοιπόν το εργοστάσιο κάνει δυναμομετριση ΚΑΠΟΙΑ στιγμή σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ κινητήρες της σειράς και βγάζει Μ.Ο., είναι λογικό να θέλει να δει τι κάνει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ μοτέρ.

Προσωπικά δεν θα προτιμούσα δυναμόμετρο βελτιωτη γιατί μετά θα θέλει να σου πουλήσει βελτίωση με το πριν και μετά (και καλα). Νομίζω οι πιο αξιόπιστες ήταν αυτές που έκαναν πριν κάποια χρονια τα περιοδικά power κτλ που δεν είχαν κάποιο όφελος εαν θα βγάλει +-10 αλογα.

Ένα καλιμπραρισμα σωστό η λάθος στο δυναμόμετρο μπορεί να αλλάξει κατά πολύ τα αποτελέσματα.
Εχω την εντύπωση οτι δεν βγαίνει απο το εργοστάσιο κινητήρας ελεύθερος για τοποθέτηση αν δεν γίνει πρώτα δυναμομέτρηση.
Λέω εντύπωση γιατί πολλά αλλάζουν, αλλά στο παρελθόν σε όποιο εργοστάσιο παραγωγής κινητήρων και αν πήγα, είχαν υποχρεωτική δυναμομέτρηση.
Το χαρτί δυναμομέτρησης δεν υπάρχει, όλα είναι ηλεκτρονικά απο όσα ξέρω..
το ίδιο έχω την εντύπωση για τα κιβώτια, τις πλεξούδες και τα διαφορικά..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση